До МКС передали докази використання РФ “живих щитів” при окупації Криму

До офісу прокурора Міжнародного кримінального суду передали докази щодо використання Збройними силами Російської Федерації цивільного населення як «живих щитів» під час захоплення військових та адміністративних об’єктів у Криму в 2014 році.

Як повідомляє БСІ, про це 26 лютого 2019 року повідомили на спільній прес-конференції прокуратури АРК, Української Гельсінської спілки з прав людини та Регіонального центру з прав людини.

Заступник прокурора АР Крим Ігор Поночовний повідомив, що відомством було встановлено: сили РФ умисно переміщували цивільне населення до об’єктів Збройних Сил України, знаходячись за спинами людей в момент блокування та захоплення об’єктів. У таких умовах українські військові не могли застосувати зброю для захисту від нападу. Мова йде про не менше 10 військових об’єктів Збройних сил України із залученням не менше 1000 цивільних осіб.

Як повідомляв ЦЖР, «живі щити» з місцевих мешканців чи інших цивільних російські військові застосовували при захопленні усіх стратегічних об’єктів у Криму».  Показовим є захоплення воєнно-морської бази у смт. Новоозерному, під час якого було задіяно не менше 300 осіб, серед яких були чоловіки та жінки, підлітки та люди похилого віку.

Такі “живі щити” складали 4 категорії цивільних осіб, серед яких були кримчани як з проросійськими так і проукраїнськими поглядами, особи, яких перемістили з території РФ для участі в окупації півострову, представники “казачества” та так званої “Кримської самооборони”.

«Відповідно до ст. 8 Римського статуту МКС такі дії слід кваліфікувати як окремий різновид воєнних злочинів. Заборона використання “живих щитів” також закріплена і у статті 28 ІV Женевської конвенції, статті 51 Додаткового протоколу до женевських конвенцій та нормі 97 звичаєвого міжнародного гуманітарного права. До того ж, умисне використання цивільного населення для прикриття воєнних операцій порушує зобов’язання вживати всіх можливих заходів обережності для розрізнення цивільних об’єктів і військових цілей”, – повідомив Ігор Поночовний.

Наразі прокуратура АР Крим проводить досудове розслідування за ст. 438 Кримінального кодексу України.

Це вже шосте подання інформаційного повідомлення до Міжнародного кримінального суду з 2016 року.