Повідомлено про підозру у скоєнні воєнних злочинів «слідчим», які затримували Ахтема Чийгоза у Криму

Ахтем Чийгоз (в центрі) на мітингу біля ВР АРК 26 лютого 2014 р. Фото: ark.gp.gov.ua

Прокуратура АРК спільно з кримським главком Нацполіції повідомила про підозру у скоєнні воєнних злочинів трьом «слідчим» – громадянам РФ, які незаконно переслідували українських громадян – учасників мітингу на підтримку територіальної цілісності України, який проходив 26 лютого 2014 року біля Верховної Ради АРК. Зокрема, саме ці силовики затримували заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза, пред’являли йому обвинувачення та ініціювали арешт, який неодноразово був продовжений за їхнім клопотанням.

Як повідомляє ЦЖР, з посиланням на прокуратуру автономії, працівникам незаконно створеного «Главного следственного управления Следственного комитета Российской Федерации по Республике Крым», повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.438 КК (порушення законів та звичаїв війни).

Як зазначили у відомстві, окупаційні правоохоронці, реалізовуючи політику держави окупанта спрямовану на переслідування проукраїнського населення в Криму, достовірно знаючи про законність проведення мітингу під будівлею парламенту АР Крим, розуміючи, що на території півострова діють виключно норми національного законодавства України, порушуючи заборону переслідувати осіб, що перебувають під захистом Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року за дії, вчинені до початку окупації, незаконно застосовували кримінальне та кримінально-процесуальне законодавство РФ та порушили кримінальну справу за фактом нібито організації масових безпорядків проукраїнськими активістами.

«У рамках «кримінальної справи», виконуючи вказівки кураторів з РФ та окупаційної влади, «слідчими» було здійснено незаконне затримання одного з керівників Меджлісу кримськотатарського народу, пред’явлено обвинувачення, ініційовано перед незаконно створеним судом питання про обрання, та у подальшому неодноразово – про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. «Слідство» окупаційними правоохоронцями проводилось однобічно, а докази збирались з єдиною метою – незаконно звинуватити особу у злочині, якого він не вчиняв. Як результат, «слідчими» складено обвинувальний акт, який у подальшому був затверджений «прокурором» та скерований для розгляду до «суду»», – наголосили у прокуратурі.

Як вказується, таким чином, слідчі «Главного следственного управления Следственного комитета РФ по Республике Крым» вчинили серйозні порушення норм міжнародного гуманітарного права, передбачені статтями 31, 64, 65, 67, 70 Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року.

На даний момент всі троє підозрюваних, які є громадянами РФ, оголошено в розшук, вживаються всі заходи для встановлення їх місцезнаходження.

За інформацією джерел Центру журналістських розслідувань, про підозру повідомлено колишньому заступнику керівника «Управления по особо важным делам ГСУ СК РФ по Республике Крым» Богдану Францишко, якого у квітні 2019 року президент Росії Володимир Путін призначив керівником слідчого управління Слідчого комітету РФ по Курганської області. В 2014 році Францишко виконував обов’язки керівника «Управления по особо важным делам ГСУ СК РФ по Республике Крым».

Богдан Францишко Фото: c-inform.info

Також у скоєнні воєнних злочинів підозрюється керівник «следственного отдела по городу Ялта ГСУ СК РФ по Республике Крым» Булат Азізов, який раніше був слідчим з особливо важливих справ «ГСУ СК РФ по Республике Крым».

Булат Азізов Фото: crim.sledcom.ru

Третій підозрюваний – слідчий з особливо важливих справ «1-го следственного отдела управления по расследованию особо важных дел ГСУ СК РФ по РК» Павло Ніккель.

Як повідомлялось, 21 листопада 2019 року прокуратура АРК повідомила про підозру у скоєнні воєнних злочинів двом колишнім суддям Апеляційного суду АР Крим, які після окупації півострова перейшли на службу Росії і вже у складі так званого «Верховного суда Республики Крым» переслідували учасників проукраїнського мітингу, що відбувався біля Верхової Ради АР Крим 26 лютого 2014 року. 28 січня 2020 року прокуратура автономії також повідомила про підозру у скоєнні воєнного злочину ще одному «судді» «Верховного суду Республіки Крим», причетного до кримінального переслідування українських громадян – учасників проукраїнського мітингу 26 лютого 2014 року.

Нагадаємо:

  • 26 лютого 2014 року біля кримського парламенту відбулися два мітинги – за збереження територіальної цілісності України, організований Меджлісом кримськотатарського народу, і сепаратистський мітинг прихильників «Русского единства». Організаторами заходів виступили голова Меджлісу Рефат Чубаров і лідер «Русского единства» Сергій Аксенов. Тоді в результаті тисняви і сутичок двоє людей загинули.
  • 29 січня 2015 року слідчий комітет Росії порушив за цим фактом кримінальну справу. Російськими силовиками в окупованому Криму був затриманий заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз за підозрою «в організації і участі в масових заворушеннях 26 лютого 2014 року». 15 квітня по цій же «справі» був заарештований Алі Асанов, 7 травня в селі Грушівка під Судаком – Мустафа Дегерменджі.
  • 11 вересня 2017 року «Верховний суд Республіки Крим» засудив заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза до 8 років позбавлення волі в колонії загального режиму. Його звинуватили в «організації масових заворушень» під час мітингу біля Верховної Ради АРК за територіальну цілісність України 26 лютого 2014 року, напередодні окупації Криму Росією.