Рішення КС, справи Машаріпова, Дервішева та кримських мусульман: подкаст БСІ

У свіжому подкасті Бюро судової інформації розповідаємо про останні справи тижня:

  • Знову повертаємось до справи про держзраду колишнього «міністра охорони здоров’я» окупаційного «уряду» Криму Петра Міхальчевського. Засідання по цій справі відбуваються рідко, приблизно раз на місяць. Як ми розповідали, наразі Міхальчевський під особистим зобов’язанням, він ходить на суди. І нарешті судовий процес у справі перейшов на стадію судових дебатів. Під час дебатів прокурор Павло Чернишенко запросив для екс-міністра 13 років позбавлення волі;
  • У Криму заарештували чотирьох українських рибалок. Нагадаю, 15 лютого в західній частині Азовського моря співробітники окупаційного «прикордонного управління ФСБ» затримали маломірне судно з чотирма громадянами України на борту. Це Сергій Гога, Олексій Іванов, Василь Тюркеджи та Максим Тєрєхов. Судно вийшло в море села Райнівка Приморського району Запорізької області. Окупанти стверджують, що українські рибалки займалися незаконним виловом камбали-калкана, не підкорялися вимогам прикордонників, намагались втекти і у них не було документів.
  • А список полонених українців продовжує рости. У Криму ФСБ затримала мешканця Чорноморського району – 55-річного кримського татарина Нарімана Межмедінова. Російські силовики вважають його «членом добровольчого батальйону ім. Номана Челебіджихана». При чому, що засновник батальйону бізнесмен Ленур Іслямов спростував участь Межмедінова в його формуванні. За його словами, в батальйоні учасники такого віку не перебували. Окупаційний суд взяв його під варту, тепер Межмедінову загрожує від 8 до 15 років позбавлення волі.
  • Між тим, кримська прокуратура продовжує повідомляти про підозри у скоєнні воєнних злочинів- громадянам РФ, які незаконно переслідували українських громадян – учасників мітингу на підтримку територіальної цілісності України, який проходив 26 лютого 2014 року біля Верховної Ради АРК.
  • Говоримо й про судову реформу. Конституційний суд визнав неконституційним проведення конкурсу на суддів Верховного суду в рамках реформи 2016 року. Зараз пояснемо: Верховний Суд України ліквідували у 2016 році в ході судової реформи. Замість нього утворили новий Верховний Суд, до якого провели окремий конкурс. За задумом авторів реформи, така процедура дозволила б очистити найвищу судову інстанцію від недоброчесних суддів. А нове рішення Конституційного Суду скасовує ліквідацію Верховного Суду України (ВСУ). Проте, рішення КСУ не містить в собі жодних вказівок щодо подальшої долі обох Верховних Судів та залишає широке поле для трактувань народним депутатам, яких КСУ зобов’язав привести закон про судоустрій у відповідність до Конституції
  • Т.зв. “Ялтинський міський суд” розглядав на цьому тижні справу Юнуса Машаріпова, якого обвинувачують у виготовленні та зберіганні вибухових речовин. Суд по справі Машаріпова перейшов до стадії дебатів, які відбудуться на початку березня
  • У другій бахчисарайській «справі кримських мусульман» продовжуються засідання у Південному окружному військовому суді Ростова-на-Дону.
  • А так званий «Мировий суд» Криму, який відкрили на окупованому півострові після анексії, розглядає справу имама Расіма Дервішева, якого обвинувачують у веденні місіонерської діяльності із порушенням законодавства.
  • Крім того, на цьому тижні так званий “Верховний суд” Криму провів судове засідання у «справі Хізб ут-Тахрір» по Алуштинській групі. Розглядали апеляційну скаргу адвокатів на продовження запобіжного заходу Руслану Месутову, Ельдару Кантімірову, Руслану Нагаєву, Ленуру Халілову.