ПриватБанк вперше почав документально підтверджувати наявність зобов’язань перед кримськими вкладниками – адвокат Дугінов

Фото: investigator.org.ua

ПриватБанк трансформував свою позицію в суді щодо питання кримських вкладів і вперше почав документально підтверджувати наявність зобов’язань перед кримськими вкладниками. У кримських клієнтів банку з’явився шанс на повернення власних коштів.

Про це пише адвокат Дмитро Дугінов, голова ГО «Рада захисту прав споживачів фінансових послуг» в статті для Центру журналістських розслідувань «Кримські вклади ПриватБанку: успіхи і нові можливості».

«В даний час ми спостерігаємо чергову трансформацію позиції банку в кримському питанні. З одного боку, банк як і раніше не визнає свої зобов’язання перед кримчанами. Однак, згідно з новою позицією банку, належним відповідачем у таких справах є фінансова компанія «Фінілон», якій банк в листопаді 2014 року перерахував понад 8 млрд гривень для виконання зобов’язань перед кримськими клієнтами. Фактично це означає, що банк вперше почав документально визнавати свої зобов’язання перед клієнтами за станом на 17 листопада 2014 року. А, отже, у низки клієнтів банку, які відчувають труднощі в доведенні наявності і суті договірних відносин з банком, з’явився шанс домогтися справедливості в суді», — зазначив Дугінов.

За його словами, таким чином шанс повернути свої кошти з’явився у клієнтів ПриватБанку, які програли йому суди в зв’язку з неможливістю підтвердити факт укладення договорів з банком і передачі йому грошей. Крім того, ця інформація має цінність для тих, хто ще не звертався до суду для стягнення заблокованих ПриватБанком коштів в зв’язку з неповним або неналежним чином оформленими пакетом документів.

«Це, безумовно, важливе досягнення Ради, яка протягом п’яти років усіма доступними способами добивається рішення «кримського» питання, не даючи можливості органам державної влади зняти його з порядку денного», — зазначив глава Ради захисту прав споживачів фінансових послуг.

Він нагадав, що з моменту блокування ПриватБанком коштів його «кримських» клієнтів в 2014 році, правова позиція банку була незмінна і зводилася до кількох тез: всі гроші і інформація про зобов’язання банку перед кримчанами «вкрадена окупантами»; належним відповідачем за позовами банку є Фонд захисту вкладників РФ, у зв’язку з чим в банку відсутні підстави для повернення кримчанам грошей.

Нагадаємо:

  • У матеріалі «ПриватБанк у судах про повернення депозитів кримчанам змінив стратегію: заявляє, що не має боргу» БСІ на прикладі конкретних судових справ та з посиланням на слова адвокатеси Ксенії Тарасової повідомляв, що представники банку заявили про те, що «Приват» не має боргу перед людьми. Таку заяву підтверджували договором про відступлення боргу фінансовій компанії «Фінілон», який був укладений у листопаді 2014 року.
  • 17 листопада 2014 року КБ «Приватбанк» підписав договір з ТОВ «Фінансова компанія «Фінілон» на переведення боргу — своїх зобов’язань із виплати коштів, що знаходились на рахунках кримських вкладників Приватбанку, без їхньої згоди. Як з’ясував Центр журналістських розслідувань, фінансова компанія афілійована з колишнім керівництвом «Привату» — олігархами Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим.
  • Колишня міністерка фінансів України Оксана Маркарова заявляла, що Мінфін не несе відповідальності за незаконне списання зобов’язань ПриватБанку перед кримськими вкладниками, оскільки це відбулося до того, як ПриватБанк був націоналізований.
  • ПриватБанк визнав, що до націоналізації перерахував за «Договором перевода долга» понад 15 мільярдів гривень афілійованій фінансовій компанії «Фінілон» для виплати кримським вкладникам. Але «Фінілон» зобов’язання за договором не виконав.
  • 18 листопада 2019 року прокуратура АРК за заявою ГО «Рада з питань захисту прав споживачів фінансових послуг» відкрила кримінальне провадження за фактом протизаконної передачі коштів кримських вкладників ПриватБанку афілійованій з ним компанії «Фінілон».