Гюндуз Мамедов: Розробка Концепції перехідного правосуддя — на фінальній стадії

Гюндуз Мамедов, фото: dt.ua

Концепція перехідного правосуддя — «дорожня карта» дій держави із захисту прав людини в умовах збройного конфлікту та подолання його наслідків. У майбутньому вона має стати основою для низки законопроектів щодо принципів перехідного правосуддя.

Про це повідомляє пресслужба Офісу Генерального прокурора.

Розробка Концепції, яка уже перебуває на фінальній стадії, напрацьовується в рамках робочої групи з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи, створеної Президентом України 7 серпня 2019 року.

На основі Концепції має бути прийнята низка законопроектів та управлінських рішень щодо державної політики запровадження та реалізації принципів перехідного правосуддя.

Перехідне правосуддя – набір інструментів для досягнення стабільного розвитку країни після переходу від авторитарного чи тоталітарного режиму до демократичного або від збройного конфлікту до стійкого миру (визначення УГСПЛ).

За словами заступника Генерального прокурора, члена робочої групи Гюндуза Мамедова, механізми перехідного правосуддя у світі застосовуються для виходу зі збройного конфлікту та гарантування його неповторення, подолання наслідків, досягнення миру, розслідування найтяжчих воєнних злочинів та злочинів проти людяності.

«Тобто це такий план дій із переходу від воєнної агресії та окупації до миру та стабільності. Але варто розуміти, що кримінальне переслідування воєнних злочинців, як важливий елемент перехідного правосуддя, запроваджено органами прокуратури України ще з 2016 року», — цитує пресслужба Гюндуза Мамедова.

Зокрема, мова йде про розроблення методики розслідування найтяжчих злочинів на основі норм міжнародного гуманітарного права, налагодження роботи з Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду.

Також проведена зміна структури та затверджена стратегія прокуратури Автономної Республіки Крим з урахуванням специфіки роботи в умовах тимчасової окупації частини території України. Крім того, у структурі Офісу Генерального прокурора створено Департамент нагляду в кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, який є аналітичним центром та координатором правоохоронних органів щодо розслідування такої категорії злочинів. Цей підрозділ наразі забезпечує розслідування на національному рівні основного масиву злочинів, вчинених під час збройного конфлікту в Україні.

Суть правосуддя перехідного періоду:

— притягнення до відповідальності осіб, винних у найтяжчих міжнародних злочинах;

— реалізація права на правду;

— відшкодування шкоди потерпілим;

— інституційні реформи органів правопорядку та органів правосуддя.