Мітинги проти ОАСКу, справи кримських мусульман та Олега Приходько: свіжий подкаст БСІ

dav

У свіжому подкасті Бюро судової інформації розповідаємо про останні справи:

  • Почнемо зі справи Олега Приходько – кримчанина, відомого своєю проукраїнською позицією. Приходько затримали ще 10 жовтня 2019 року. Його звинувачують у підговці терористичного акту: нібито він хотів підірвати адміністрацію міста Саки.  Пізніше додали звинувачення в ще одному теракту – підпалі генконсульства РФ у Львові. Саме через проукраїнську позицію Приходько неодноразово викликали на допити в російські силові структури, попереджали та штрафували. Сам Олег Приходько каже, що тротилову шашку іойм підкинули, а зразки ДНК забрали під час минулих затримань. Чергове засідання відбулося у Ростові-На Дону, куди незаконно етапували Приходько. Вже декілька засідань допитують таємних свідків обвинувачення. Крім того, так званий «суд» допустив в якості громадського захисника в кримінальній справі Приходько архієпископа Сімферопольського і Кримського Української Православної Церкви Климента
  • Продовжується довготривалий процес над так званою “другою бахчисарайською групою Хізбут-Тахрір”. Нагадаю, 12 жовтня 2017 ФСБ затримала і згодом заарештовала Тимур Ібрагімов, Марлен (Сулейман) Асанов, Мемет Бєлялов, Сейран Салієв, Сервер Зекірьяев і Ернес Аметов. Всі вони – учасники організації «Кримська солідарність». Едем Смаїл і координатор «Кримської солідарності» Сервер Мустафаєв були затримані і заарештовані пізніше – 22 травня 2018 року. За версією слідства, всі затримані перебували в одній спілці ісламської партії Хізб ут-Тахрір, яка заборонена у Росії, але вільно працює у іншому світі. Всі фігуранти звинувачуються в «організації діяльності терористичної організації» Покарання передбачає від 15 років  колонії до довічного ув’язнення. вісьмом також ставиться у вину приготування до насильницького захоплення влади у Росії.  Всі підсудні відкидають звинувачення в тероризмі і стверджують, що їх переслідують за політичними та релігійними мотивами. На цьому тижні засідання проходили майже щодня. Допитували свідків обвинувачення та розглядали клопотання сторони захисту і підсудних про відвід всієї судової колегії, розповідає адвокат Едем Семедляєв.
  • Відбулись засідання і щодо фігурантів “другої сімферопольської групи у «справі Хізб ут-Тахрір» (це Муедінов Яшар, Сервет Газієв, Джеміль Гафаров, Осман Аріфмеметов, Руслан Сулейманов, Шабан Умеров, Сейтхалілов Рустем, Абдулкадиров Владлен, Айвазов Раим). Окупаційний «Верховний суд» розглядав клопотання слідства про продовження терміну утримання під вартою фігурантам цієї групи. Всім фігурантам продовжили арешт на три місяці.
  • Продовжили арешт і фігурантам так званої “Красногвардійської групи”. Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону до 14 вересня 2020 року продовжив термін утримання під вартою Арсену Абхаірову, Рустему Емірусеінову, Ескендеру Абдулганієву.
  • Між тим, пройшли засідання “суду” у справі Руслана Бекирова з селища Орлине під Севастополем. Його підозрюють у дачі неправдивих свідчень (в якості свідка в суді у справі Енвера Сейтосманова, обвинуваченого в причетності до Хізб ут-Тахрір).  Відбулось й судове засідання. Як нагадав адвокат, Бекирова вже затримували співробітники ФСБ в березні 2019 року. Тоді оперативники схиляли його до співпраці і свідчень проти Енвера Сейтосманова, затриманого в травні 2018 року. Бекиров погодився, але в суді розповів про тиск на нього. А Енвера Сейтосманова, проти якого Бекіров мав свідчити в суді, засудили до 17 років ув’язнення в грудні 2019 року у так званій “севастопольській справі Хізб ут-Тахрір”.
  • На цьому тижні відбулося судове засідання щодо імама Алушти Юсуфа Аширова, який притягається до адміністративної відповідальності за «незаконну місіонерську діяльність. Його оштрафували на п’ять тисяч рублів.
  • На цьому тижні планувався й розгляд апеляційної скарги по «справі імама Ділявера Халілова», який був притягнутий до адміністративної відповідальності за проведення п’ятничного намазу. Тоді, нагадаю, імама теж оштрафували на 30 тисяч рублів. Окупаційний суд тоді вирішив, що молитва – це несанкціонований мітинг. Проте засідання перенесли на 6 липня.
  • На цьому тижні активісти під офісом президента провели акцію протесту у вигляді уроку: “Як ліквідувати Окружний адміністративний суд Києва». Нагадаю, Окружний адміністративний суд розглядає адміністративні справи з певною специфікою, а саме: справи суб’єктів владних повноважень, юрисдикція яких поширюється на всю країну. Тобто він може встановити відсутність повноважень або визнати протиправним і скасувати будь-яке рішення міністерства і фактично будь-якого органу влади, що знаходиться в Києві. Експертка Центру протидії корупції Галина Чижик розповіла, що навіть в тексті меморандуму Міжнародного Валютного Фонду з Україною йдеться про те, що Україна повинна запровадити нову процедуру добору членів ВРП та передати виключну юрисдикцію ОАСК до Верховного Суду. І це повинні бути паралельні процеси. Нагадаю, судді ОАСКу відомі через низку одіозних рішень: заборону та розгін Майдану, поновлення Насірова на посаді, втручання в діяльність органів державної влади та інші. Влітку НАБУ оприлюднило так звані “плівки Вовка”, відкрило кримінальне провадження проти голови ОАСК та кількох суддів і провело обшуки в суді