Як Вовк всі суди собі підпорядкував

Фото: Українські новини

У свіжому подкасті Бюро судової інформації говоримо про те, як голова Окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК) Павло Вовк підпорядкував собі Вищу раду правосуддя (ВРП), Конституційний і Верховний суди. ВРП вирішила повернути без розгляду генеральному прокурору Ірині Венедіктовій клопотання про відсторонення від правосуддя голови ОАСК Вовка. Чому це важливо, яке відношення має до цього президент і чому це питання стосується кожного з нас, говоримо з експерткою Центру протидії корупції Галиною Чижик.

Клопотання про відсторонення суддів від виконання суддівських обов’язків, оскільки в їх відношенні порушено кримінальну справу, подала генпрокурор Ірина Венедиктова.

Під час засідання в приміщення ВРП не пускали журналістів, пояснюючи це відсутністю вільних місць і карантином. Також була відсутня і трансляція засідання: в ВРП заявили, що вона можлива тільки за клопотанням і згодою сторін.

В ході засідання ВРП відмовив у відводі члена ради Павла Гречковського, який фігурує на “плівках ОАСК”.

Рішення підтвердили в прес-службі ВРП. Рада вважає, що в матеріалах справи “немає доказів належного вручення підозри” Вовку – і тому суддя не перебуває в статусі підозрюваного.

Галина Чижик Фото: Громадське радіо

Нагадаємо:

26 липня 2019 року НАБУ та ГПУ провели обшуки в Окружному адміністративному суді Києва в рамках розслідування «організації суддями ОАСК винесення завідомо неправосудних судових рішень щодо протестувальників на Майдані у 2013-2014 роках і втручання у діяльність судових органів з метою створення штучних перешкод у роботі ВККС». Незабаром був оприлюднений запис розмов голови ОАСК Павла Вовка.

ОАСК суд розглядає справи суб’єктів владних повноважень, юрисдикція яких поширюється на всю країну. Він може встановити відсутність повноважень або визнати протиправним і скасувати будь-яке рішення міністерства і фактично будь-якого органу влади, що знаходиться в Києві.

За словами директора фундації де-Юре Михайла Жернакова, «зірковий склад» суду  був спеціально створений Андрієм Портновим та Сергієм Ківаловим за часи Януковича. Під час судової реформи не був звільнений жоден суддя цього суду, а сама реформа жодним чином його не торкнулась.

17 липня НАБУ та САП повідомили про підозри суддям Окружного адміністративного суду Києва та пов’язаним з ними особам у вчинені низки злочинів.

За даними Національного антикорупційного бюро України, голова Окружного адмінсуду Києва Павло Вовк, щонайменше, в минулому році впливав на роботу Конституційного суду, інших судів та контролюючих органів. За версією слідчих, він утілював забаганки політиків чи бізнесменів — а інколи, щоб задовольнити інтереси колег чи засвідчити впливовість суду, впливав на формально незалежні інституції із власної ініціативи.

За допомогою судових проваджень, як свідчать записи, він міг домогтись призначення на певні посади «потрібних» для себе людей чи скасувати дію окремих норм закону. А коли його турбувала робота журналістів — зокрема, «Слідства.Інфо» — Вовк намагався «по знайомству» отримати дані про телефонні з’єднання людини.

При цьому, після опублікування файлів Вища рада правосуддя не висловила жодного засудження чи занепокоєння корупцією в Окружному адмінсуді Києва. Навпаки – засудила дії НАБУ, яке оприлюднило плівки. Бо мовляв, НАБУ підриває авторитет суду.

При цьому, нагадує координаторка проєкту Prosud Катерина Бутко, рік тому ВРП відмовилась відсторонити Вовка та його заступника Аблова, які фігурують у нових плівках.

При цьому, під час візиту прем’єра Дениса Шмигаля до Брюсселю, пише Європейська правда, на зустрічі з представниками МВФ була чітко артикульвана умова надання наступного траншу: проведення справжньої судової реформи. Зокрема, перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Відбір її членів має проводитися спеціально створеною конкурсною комісією із міжнародною участю. По-друге, у судовій системі має бути створена Комісія з питань доброчесності та етики, завданням якої є перезавантаження Вищої ради правосуддя. У складі комісії також мають бути міжнародники. Щоби не відбулося небажаних змін, у меморандумі про макрофінансову допомогу прописали також її повноваження.