Переслідування кримських мусульман: судові засідання останнього тижня

Венера Мустафаєва. Фото: Кримська солідарність

У свіжому подкасті Бюро судової інформації розповідаємо про останні справи тижня:

  • Почнемо з показового процесу щодо фігуранта Бахчисарайської справи Хізб ут-Тахрір Олександра Сізікова – він повністю сліпий і через те у липні йому призначили домашній арешт. Проте на цьому тижні окупаційні органи знайшли інший шлях обмежити його свободу. Так званий “Київський районний суд” Сімферополя постановив відправити Олександра Сізікова на місяць на стаціонарну судово-психіатричну експертизу в Севастопольську міську психіатричну лікарню. Про це «Кримській солідарності» повідомила адвокат Сафіє Шабанова.
  • В Криму продовжуються показові заочні судові процеси над лідером кримських татар Мустафою Джемілєвим. Так, на засідання “Армянського міського суду” на цьому тижні вдруге не з’явився жоден зі свідків обвинувачення. Так звана суддя повідомила, що з дев’яти свідків, викликаних на сьогоднішнє засідання, троє проігнорували повістку, говорить адвокат Микола Полозов.
  • У місті Судак продовжуються засідання по справі кримськотатарського активіста, у минулому – голови місцевого меджлісу Ільвера Аметова, якого звинувачують в незаконному придбанні та зберіганні зброї. Так званий Судакський міський суд на засіданні допитав експерта-баліста. Він робив експертизу «Нагана» 1895 года, який вилучили у кримського татарина. Про підсумки засідання розповів адвокат Олексій Ростовцев. Адвокат нагадав, що для самого Ільвер Аметова ці експонати мають культурну та історичну цінність, він побоюється, що антикварні предмети будуть знищені за рішенням суду.Нагадаю, 27 вересня в Судаку провели обшук у Ільвера Аметова. У нього вилучили посвідчення члена Меджлісу кримськотатарського народу, музейні експонати, деякі документи.
Ільвер Аметов. Фото: Кримська солідарність
  • У Києвському райсуді Сімферополя продовжується розгляд справи активіста та громадянського журналіста «Кримської солідарності» Айдера Кадирова. Його, нагадаю, звинувачують у тому, що він не доніс окупантам про нібито терориста. Нагадаю, 31 серпня російські силовики провели обшуки в будинках кримських татар в Судаку, Советському і Нижньогірському районах. Були затримані Енвер Топчи, Айдер Аблякімова, Рідван Умеров та Айдер Кадиров. Проти активістів порушено кримінальну справу за статтею «про неінформування» – російською недоносительство. Ніби у 2015 році в соціальній мережі «затримані листувалися з людиною, яка, як повідомляють у ФСБ, брала участь в діяльності організації «ІГІЛ».
  • Між тим, т.зв. “Бахчисарайський районний суд” 12 жовтня закрив одну з адміністративних справ проти матері координатора об’єднання «Кримська солідарність», фігуранта другого Бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» Сервера Мустафаєва – Венери Мустафаєвої. Про це розповіла адвокат Ліля Гемеджі. Нагадаю, окупаційна поліція склала на Венеру Мустафаєву два адміністративних протоколи: за звинуваченням у порушенні порядку проведення пікету і порушення правил поведінки при режимі підвищеної готовності, який діє на півострові з 17 березня, в зв’язку з епідемією коронавируса. Отже першу справу закрили, а другу повернули до поліціянтів через помилки при складенні протоколів.
  • У Південному окружному військовому суді російського Ростова-на-Дону триває судовий процес над українським активістом з Криму Олегом Приходько. Його затримали в жовтні 2019 року за звинуваченням у підготовці теракту – підриву адміністрації Сак. Пізніше додалося звинувачення в підпалі генконсульства РФ у Львові. Сам Олег Приходько і його захист ці звинувачення відкидають і заявляють про політичний характер переслідування. До цього активіста притягували до відповідальності в адміністративній справі за те, що він нібито «пропагує і публічно демонструє нацистську атрибутику і символіку». Цього разу Приходько заявив відвід всьому скаду суду через недовіру до нього. Крім того, погіршились і умови тримання Олега Приходько: йому доводиться ловити щурів у камері. Крім того, суд розглянув апеляцію захисту на продовження арешту Олегу Приходько, відхилив скаргу і залишив Олега Приходько під вартою.
Олег Приходько. Фото: Кримська солідарність
  • У апеляційному суді міста Сочі відбулося судове засідання, в ході якого було розглянуто апеляційну скаргу на продовження запобіжного заходу Ескендеру Сулейманову, проте суд залишив його під вартою. Ескендера Сулейманова заарештували 10 червня 2019 року. Кримського татарина обвинувачують в участі в діяльності політичної ісламської партії «Хізб ут-Тахрір».