Прокурор, який був підозрюваним у вимаганні хабара з Василя Ганиша, провалив атестацію та оскаржив її в суді

Вадим Букрєй (праворуч) у Печерському районному суді 21.07.2016

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Андрій Христофоров скасував рішення кадрової комісії про неуспішне проходження атестації прокурором Вадимом Букрєєм. У 2016 році він був затриманий за підозрою у вимаганні хабара за перекваліфікацію статті обвинувачення на менш тяжку у справі про держзраду колишнього депутата ВР Криму Василя Ганиша.

Про це повідомляє Бюро судової інформації з посиланням на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2020 року.

Заступник начальника відділу прокуратури Донецької області Вадим Букрєй у липні 2020 року не пройшов третій етап атестації прокурорів — співбесіду на предмет професійної компетентності, професійної етики та доброчесності. Після цього прокурор вирішив оскаржити рішення кадрової комісії в суді.

Вадим Букрєй

Під час співбесіди члени комісії попросили пояснити походження коштів, за які був придбаний автомобіль Тоуоtа Саmгу, що належить батьку прокурора та яким користується сам Вадим Букрєй. У відповідь отримали пояснення, що авто було придбане батьком Вадима Сергієм Букрєєм у 2015 році в кредит. До 6 жовтня 2016 року Сергій Букрєй працював суддею Артемівського міськрайонного суду Донецької області.

Сергій Букрєй, фото: sprotyv.info

Також було питання про те, де фактично проживав прокурор у Києві, коли працював у прокуратурі АРК, та чому відомостей про житло не вказано у його декларації. На що Вадим Букрєй відповів, що у період з від жовтня 2014 року по березень 2016, коли він працював у прокуратурі Автономної Республіки Крим (в Києві), мешкав у гуртожитку Київського національного університету імені Тараса Шевченка та в гуртожитку Національної Академії прокуратури України. Але про це не зазначив у декларації за 2016 рік, оскільки на момент подачі цієї декларації уже переїхав до міста Бахмут. Також Букрєй не надав комісії документів, які б підтверджували його слова, пояснивши, що не встиг їх зібрати.

Ще члени кадрової комісії цікавилися звідки у прокурора Букрєя заощадження в розмірі 30 тисяч доларів. Відповідь: кошти отримані від продажу автомобіля Volkswagen Touareg, який йому також купили батьки.

Останнє питання стосувалося повідомлення прокурору про підозру у вимаганні хабара під час розслідування кримінального провадження щодо держзради Василя Ганиша.

Дійсно, 14 липня 2016 року Вадиму Букрею було повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 368 КК України. Разом з тим, кримінальне провадження було закрите 6 липня 2017 року у зв’язку з неможливістю довести його провину. Також було закрите дисциплінарне провадження, розпочате Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів.

Члени кадрової комісії під час співбесіди з прокурором висловили сумніви щодо його професійної етики та доброчесності.

Зокрема, згідно із висновками комісії, Букрєй не оскаржив рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів від 04.10.2017 року № 178дп-17, яким встановлено, що протягом 2015 року він вступив у позаслужбові стосунки з підозрюваним Ганишем та обговорював з ним отримання неправомірної вигоди.

На запитання комісії, чому він, будучи допитаним під час досудового розслідування визнав, що дійсно обговорював із підозрюваним питання отримання неправомірної вигоди, відповів, що надав зазначені пояснення, сподіваючись, що в подальшому він зможе відмовитися від них у суді, а погодившись зі слідчим, надавав їх з метою уникнення більш негативних правових наслідків у кримінальному процесі.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Андрій Христофоров вирішив, що рішення кадрової комісії про неуспішне проходження атестації прокурором є необґрунтованим і скасував його. Поряд із цим, жодних доказів визнання Букрєя винним у вчиненні будь-якого кримінального правопорушення, чи вчинення ним дисциплінарного проступку, які могли б свідчити про невідповідність позивача вимогам професійної компетентності, професійної етики та доброчесності, і відповідно, займаній посаді — матеріали справи не містять. Судове рішення ще не вступило у законну силу.

Нагадаємо:

  • 15 липня 2016 року СБУ повідомила про затримання у Києві та Бахмуті двух експрокурорів АРК за підозрою у вимаганні хабара у Василя Ганиша, який був обвинуваченим у державній зраді. Мова йшла про прокурорів Сергія Хальзєва та Вадима Букрєя. На момент затримання вони вже не працювали в прокуратурі Криму: Хальзєв звільнився за власним бажанням, а Букрєй перевівся в прокуратуру Донецької області.
  • Після затримання у Печерському суді Києва обирали запобіжні заходи для підозрюваних. Хальзєву суд призначив тримання під вартою із можливістю внесення застави в розмірі 1,5 млн гривень, Букрєю — із заставою 826 тисяч гривень.
  • Ексдепутат Верховної Ради Криму Василь Ганиш був засуджений 19 листопада 2018 року до 12 років позбавлення волі вироком Дніпровського районного суду за обвинуваченням у державній зраді. Київський апеляційний суд 30 січня 2020 року підтвердив вирок, який набув законної сили.
  • 1 жовтня 2020 року суддя Богунського районного суду Житомира Софія Костенко звільнила від відбування покарання засудженого за державну зраду колишнього депутата ВР Криму Василя Ганиша за станом здоров’я.