Прокуратура АРК повідомила про підозру «військовому комісару» за незаконний призов кримчан в російську армію

Прокуратура АР Крим та міста Севастополя повідомила про підозру «військовому комісару у Республіки Крим по Чорноморському та Роздольненському районах» за незаконний призов кримчан в російську армію. Як стало відомо Центру журналістських розслідувань, це Саруханян Артур Оганесович.

«Прокуратура АР Крим та міста Севастополя за оперативного супроводження Департаменту контррозвідки СБУ повідомила про підозру «військовому комісар у Республіки Крим по Чорноморському та Роздольненському районах» у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 438 КК України, а саме у порушенні законів та звичаїв війни, що полягає у примушуванні осіб служити в збройних силах держави – окупанта. Санкція статті передбачає покарання на строк від восьми до дванадцяти років позбавлення волі.

Досудовим розслідуванням встановлено, що підозрюваний після окупації півострову, у 2014 році зрадив присязі на вірність народу України та перейшов на військову службу до армії держави-окупанта. Згодом, у 2016 році, обійнявши посаду «військового комісара Республіки Крим по Чорноморському та Роздольненському районах», реалізуючи незаконну політику РФ та її окупаційної адміністрації, підозрюваний безпосередньо розробляв план та забезпечував проведення примусових призовних компаній. Відтак, «військовий комісар», реалізуючи незаконні «укази» вищого керівництва держави-окупанта, організовував 8 призовних компаній кримчан на строкову службу до Збройних сил Російської Федерації. Вказані дії підозрюваний вчиняв всупереч статті 51 IV Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, яка категорично забороняє державі-окупанту примушувати цивільне населення служити в її збройних силах», – повідомляє прокуратура АРК.

«Проведення чергової незаконної призовної компанії «окупаційною адміністрацією РФ» в Криму є продовженням реалізації політики держави-окупанта, яка спрямована на зміну демографічного складу населення півострову, оскільки громадяни України, які не бажають проходити службу в ЗС РФ, зазнають кримінальних переслідувань та змушені покидати півострів для їх уникнення. Таким чином, окупаційна влада забезпечує здійснення насильницького переміщення громадян України з території півострова» – наголосив керівник прокуратури АР Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний.

Нагадаємо:

  • У квітні 2018 року Україна в Раді Безпеки ООН вимагала від РФ припинити призов мешканців Криму в російську армію.
  • У жовтні 2018 року Україна звернулася до Міжнародного кримінального суду через незаконний призов своїх громадян у окупованому Криму до російської армії, що є черговим доказом здійснення РФ воєнного злочину на півострові, оскільки згідно статті 51 IV Женевської конвенції країна-окупант повинна утримуватись від залучення у будь-якому вигляді населення окупованих територій до військової служби.
  • МУС кваліфікував анексію Криму як міжнародний збройний конфлікт між Україною і РФ.
  • Навесні 2019 року зібрані експертами докази незаконного призову в армію РФ в Криму були отримані офісом прокурора Міжнародного кримінального суду. Експерти КПГ висловлюють надію, що ці матеріали допоможуть прокурору МКС відкрити розслідування по Україні, в тому числі щодо військових злочинів в Криму. Крім того, ці відомості допоможуть в роботі на міжнародному рівні для припинення незаконного призову в Криму.
  • Чому призов до армії РФ в окупованому Криму є військовим злочином, розповів Олександр СЄДОВ, аналітик Кримської правозахисної групи в програмі «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).