Віталій Шабунін: «До 8 грудня робота Конституційного суду має бути заблокована»

Віталій Шабунін, фото: file.liga.net

Конституційний суд України 27 жовтня прийняв скандальне рішення, яким у значній мірі заблокував роботу Національного агентства з питань запобігання корупції. Тепер НАЗК не може перевіряти е-декларації чиновників, депутатів, правоохоронців щодо достовірності поданих даних. А справи, які вже були відкриті за брехню в деклараціях, тепер десятками закривають.

Судді Конституційного суду вже мають на розгляді подання, задоволення яких можуть потягнути за собою нівелювання роботи Вищого антикорупційного суду, знесення НАБУ та інших реформ. До чого це призведе, до чого тут деокупація Криму та Донбасу, хто та як може зупинити конституційну кризу розповідає очільник ГО «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін в інтерв’ю Бюро судової інформації.

Чи означатиме зрив антикорупційної реформи провал й інших реформ? Як це позначиться на ситуації в країні і процесі деокупації Донбасу і Криму?

Віталій Шабунін: Рішення Конституційного суду — це не тільки і не стільки про злам антикорупційної системи. Це не є ключовою ціллю. Авторами подання до Конституційного суду були депутати «ОПЗЖ». Так само вони є авторами інших подань, по законах, які КСУ хоче знести. Всі ці закони були формальними умовами співпраці Заходу з Україною. Співпраці у протидії Росії, у військовій, фінансовій і політичній сферах. Якщо ці реформи будуть знесені, ми не просто антикорупційну інфраструктуру втратимо. Захід буде змушений формально припинити допомогу нам у війні з Росією. На жаль, Україна сама не може протистояти у цій війні. І в цьому і ціль депутатів «ОПЗЖ». Головна ціль — кинути нас під ноги Росії без допомоги Заходу. Очевидно, якщо це вдасться, це значно ускладнить процес деокупації.

Акція протесту під КСУ 30 жовтня 2020 року

Верховна Рада не поспішає ліквідовувати конституційну кризу. Комітет з правових питань не рекомендував до розгляду жоден із зареєстрованих проектів. Що відбудеться, якщо криза не буде подолана до кінця грудня?

Віталій Шабунін: Станом на зараз, КСУ готується скасувати, крім кримінальної відповідальності за брехню в деклараціях, земельну реформу, Антикорупційний суд, покарання за незаконне збагачення, і можливість конфісковувати корупційні статки. Окрім цього: освітню і медичну реформи. І найголовніше — відкрити можливість Коломойському отримати компенсації за «Приват». Що поховає фінансову систему України.

Це те, що КСУ готове знести на найближчих засіданнях. Однак чотири судді КСУ заблокували його роботу, відмовившись ходити на роботу. Це означає, що в Конституційному суді немає кворуму. Щоб приймати рішення, їм потрібно 12 людей. Без цих чотирьох суддів у них є 11. Але 8 грудня з’їзд суддів добере ще одного суддю, який, повірте, не буде янголом. У нас є інформація хто це буде, але ми поки не готові нею ділитися. Кворум буде розблокований. У найближчі кілька засідань КСУ позносить реформи, про які я сказав.

Самі ці реформи критично необхідні Україні. Але зараз не про це йдеться. Реформи — умови співпраці України з Заходом. Захід діє за правилами і процедурами. І як би наші партнери не хотіли, але вони будуть змушені припиняти співпрацю. Бо є домовленості, документи, меморандуми, які треба виконувати. Тому блокування роботи КСУ виграло час.

У цей виграний час парламент чотири тижні не зробив нічого. Депутати навіть не спромоглися розглянути в комітеті законопроєкти. І мова йде не лише про проєкти про перезвантаження КСУ. Є купа ініціатив депутатів, які лишають цей суд, але тимчасово блокують його роботу. А вже потім можна було б розбиратися, що з цим робити. І ці законопроєкти парламент відмовився розглядати.

На четвертий тиждень кризи вони спромоглися створити робочу групу, яка буде напрацьовувати рішення. У них лишився один сесійний тиждень до моменту, коли КСУ буде розблоковано.

Що може бути мотивацією нічого не робити? Депутати теж отримали свою «цукерочку» за рішення КСУ. Якщо до кінця цього року вони не відновлять кримінальне прокарання за брехню в деклараціях, це означає, що покарати їх можна буде лише за підсумками року наступного. Тобто навесні 2022 року. Депутати виграли собі ще 1,5 роки «індульгенції» щодо брехні в деклараціях.

Який оптимальний варіант подолання кризи бачить на сьогодні «Центр протидії корупції»?

Віталій Шабунін: Найголовніше завдання: до 8 грудня Верховна Рада має будь-яким способом заблокувати роботу КСУ. Є купа варіантів: збільшити кворум, збільшити кількість необхідних голосів. Питання в політичній волі і в бажанні це робити.

Завдання друге: до кінця цього року повернути кримінальну відповідальність за брехню в деклараціях. Бо єдина мотивація цього не робити — отримати ще собі 1,5 роки «індульгенції» та брехати про свої статки. Я наголошу, що відповідальність за брехню в деклараціях була умовою отримання Україною безвізового режиму.

Третє — повернути повноваження НАЗК. Це теж термінова історія, але це можна зробити і в січні, і в лютому. Ось така послідовність дій.

Ми як громадська організація можемо лише одне робити. Разом з журналістами і медіа показувати суспільству хто відповідальний за рішення. Зараз рішення на боці Верховної Ради. Не подобається проєкт президента -свої законопроєкти приймайте. Робота КСУ має бути заблокована.

Четверте — наступні судді КСУ мають обиратися не через політичне призначення, а через прозорий конкурс, якому суспільство буде довіряти. Бо судді КСУ — це 18 людей, які можуть скасувати будь-який закон. Немає значення кого ми обираємо в парламент, якщо ці люди можуть скасувати їхню роботу, не аргументуючи, як це було з декларуванням.

Детально про конституційну кризу в Україні, її наслідки та способи подолання — в ефірі програми «Питання національної безпеки» Центру журналістських розслідувань від 17 листопада о 20:00.