Громадяни скаржаться на безпідставні перевірки з боку поліцейських на адмінмежі з Кримом. У поліції вважають, що все законно

Національна поліція України в Автономній Республіці Крим наполягає на законності своїх дій на КПВВ між Кримом та Херсонською областю.

Про це йдеться у відповіді за підписом начальника головного управління Нацполіції в АРК Віталія Стрижака на інформаційний запит видання ZMINA.

Кримські правоохоронці наголошують, що поліцейські на КПВВ з Кримом виконують свої обов’язки відповідно до чинного законодавства України та в межах своєї компетенції.

Водночас правозахисні організації та ініціативи, що опікуються захистом прав кримчан в окупації, з 2019 року фіксували скарги громадян на поліцейських, які чергують на КПВВ між Херсонщиною та Кримом.

Люди нарікали, що українські правоохоронці безпідставно затримували людей, перевіряли їхні документи, змушували надавати пояснення про мету поїздки й пункт призначення та фіксували персональні дані подорожніх.

Правозахисники наголошують, що в дискурсі з Нацполіцією не йдеться про те, що поліцейські не мають вимагати показати документи громадян. Річ у підставах, порядку застосування такого превентивного засобу. Про це сказав правозахисник Віктор Вуйка.

Під час моніторингу в березні минулого року виявили продовження такої практики. Вони заявили, що Нацполіція перевіряє телефони подорожніх, не пояснюючи підстав перевірки.

У своїй відповіді Національна поліція автономії посилається на пп. 7–10 урядового положення «Про прикордонний режим». У п. 10 цього положення йдеться, що подорожні на вимогу прикордонників, поліцейських та членів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону зобов’язані показати відповідні документи.

У відомстві також посилаються на розділ V Закону «Про Національну поліцію», відповідно до якого перевірка документів — один із превентивних поліцейських заходів.

«Згідно з п. 3 ст. 32 Закону «Про Національну поліцію», поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу… якщо вона перебуває на території чи об’єкті зі спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю», — йдеться у відповіді Нацполіції АРК.