Суд на Донеччині призначив 500 тисяч компенсації пенсіонерці, чоловік якої загинув від обстрілу

Вікно на другому поверсі, біля якого Володимир отримав смертельне поранення. Автор: Любов Довгаль, лютий 2018 р. Фото взяте зі звіту правозахисної коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі"

Дзержинський міський суд Донецької області задовольнив вимогу Любові Довгаль про відшкодування моральної шкоди через смерть її чоловіка Володимира внаслідок обстрілу міста Торецька (на той час Дзержинська).

Суд задовольнив позов частково, зменшивши суму компенсації з одного мільйона до 500 тисяч гривень.

Про це повідомляє Бюро судової інформації з посиланням на рішення Дзержинського міського суду Донецької області від 25 березня 2021 року.

Згідно інформації, викладеної в судовому рішенні, 27 січня 2015 року в місті Торецьку (на той час — Дзержинськ) невстановлені слідством особи вчинили терористичний акт: артилерійський обстріл міста та прилеглих до нього селищ. Загинули двоє цивільних осіб, одного військового було поранено, пошкоджені численні будівлі та споруди. Серед загиблих був і Володимир Довгаль.

У той день чоловік знаходився вдома. Ще зранку артилерійський снаряд влучив на територію домоволодіння. Вибухом було пошкоджено гараж, а в будинку повибивало скло у вікнах. Після цього настав період тиші. Через холодну погоду потрібно було терміново забити вікна, аби мороз не проникав до будинку. Чоловік почав проводити такі роботи. Він поставив драбину та піднявся до вікон на другому поверсі.

У цей момент раптово тиша закінчилася і почався черговий обстріл. Артилерійський снаряд влучив прямо в дах будинку. Володимир Довгаль позивачки отримав осколкові поранення, несумісні з життям. Він помер миттєво. Швидка та поліція в той день навіть не приїхали. Ввечері тіло чоловіка до міського моргу власним транспортом відвіз місцевий підприємець, що займається наданням ритуальних послуг.

Подружжя перебувало в шлюбі понад 36 років. Із доходів мали лише пенсію, тому не могли нікуди виїхати, не могли орендувати житло в безпечному місці. Місцеві органи влади не пропонували допомогу в евакуації.

Пошкоджений будинок згодом був відремонтований за кошти благодійних організацій та волонтерів. Держава не надала жінці жодної матеріальної компенсації.

Любов Довгаль розповіла, що смерть близької людини переживає дуже тяжко.

«Відчай, занепад сил, порушення сну, апетиту, страх, відчуття безвихідності, апатія, напади сліз, відчуття нереальності того, що відбувається, — лише окремі елементи її загального стану після смерті чоловіка. В подальшому, у позивача почалася тривала депресія, погіршення стану фізичного здоров`я (загострення раніше отриманих захворювань) на тлі глибоких психологічних переживань. До цього часу вона не може повністю відійти від отриманої психологічної травми та не може змиритися зі смертю чоловіка. Фактично, відчуття самотності не залишає її ні на день», — написано у рішенні.

Позивачка вважає, що ті страждання, той душевний біль, які завдані їй смертю чоловіка не мають вартісного вираження та не можуть бути компенсовані жодною сумою коштів.

Виходячи з вимог розумності і справедливості, позивачка оцінює завдану їй моральну шкоду на суму один мільйон гривень. При цьому вона не виключає задоволення позову на суму, яка є меншою ніж заявлена до стягнення. Але з урахуванням вимог розумності та справедливості. Адже будь-яка компенсація моральної шкоди не може дорівнювати дійсним стражданням, тому будь-який її розмір може мати суто умовний вираз. В будь-якому випадку розмір відшкодування повинен бути адекватним нанесеній моральній шкоді.

Досудове розслідування кримінального провадження за фактом теракту наразі здійснюється слідчими слідчого відділу 2-го управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях. Особи, що вчинили терористичний акт, слідчими не встановлені.

Відповідачем у справі виступила держава Україна в особі Державної казначейської служби та Кабінету Міністрів України. Третіми особами залучені: МЗС, МВС, Міністерство оборони та Служба безпеки України. Суд вирішив, що обов’язок відшкодувати завдану шкоду покладається на державу незалежно від її вини. До держави, яка відшкодувала шкоду фізичній особі, переходить право вимоги до винної особи.

Суддя Валерій Мигалевич задовольнив позов на суму 500 тисяч гривень. Сума має бути списана з Державного бюджету України. Рішення ще може бути оскаржене в апеляції.