ДБР відкрило провадження через відео Юрія Бутусова. Медіарух вимагає припинити тиск на журналіста

Юрій Бутусов, головний редактор "Цензор.НЕТ" Фото: Facebook/Юрій бутусов

Державне бюро розслідувань (ДБР) має намір перевірити законність дій головного редактора “Цензор.Нет” Юрія Бутусова на відео, яке журналіст виклав 27 листопада на своїй фейсбук-сторінці. На відео він стріляє з гаубиці Д-20 калібром 152 мм зі словами: “по окупантах вогонь”. 

Про це повідомляє Денржавне бюро розслідувань.

У повідомленні йдеться, що оприлюднення таких матеріалів завдає шкоди інформаційній безпеці України та дозволяє представникам країни-агресора посилювати тиск на державу.

“Усі обставини публікації та запису відео пострілу з гармати, яке виклав Юрій Бутусов, будуть перевірені. В тому числі в порядку статті 414 КК України (“Порушення правил поводження зі зброєю, а також із речовинами та предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення”) та статті 437 ККУ (“Планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни”). Будуть перевірені також і можливі посадові порушення тими особами, які допустили цивільного громадянина до відповідного озброєння”, – заявили в ДБР.

Міноборони також засудило оприлюднення цього відео.

У відповідь на це Медіарух, спільнота, що об’єднала журналістів провідних українських медіа, журналістів-розслідувачів та експертів медійних громадських організацій, оприлюднила звернення.

У заяві наголошується на тому, що вказані статті Кримінального кодексу не стосуються цивільних, якщо тільки немає додаткових обставин. На сайті ДБР також вказано, що “у підслідності ДБР – найвищі посадовці, судді, працівники правоохоронних органів, ті, хто вчинив військові злочини”.

До того ж розміщене повідомлення на офіційній сторінці ДБР про те, що нібито певна особа скоїла певний злочин, порушує не тільки презумпцію невинуватості, а й передбачену законодавством процедуру розслідування, зокрема визначення підозрюваного у вчиненні злочину.

Ми вважаємо, що такі дії ДБР є тиском на Юрія Бутусова і мають тягнути за собою кримінальну відповідальність, передбачену статтею 171 Кримінального кодексу України”, – наголосили журналісти.

Нагадаємо, що Бутусов у День пам’яті жертв Голодомору, 27 листопада, оприлюднив у соцмережі відео, де він стріляє з гаубиці Д-20 калібром 152 мм зі словами: “по окупантах вогонь”. Пізніше журналіста уточнив, що відео було відзняте дуже давно на тренуваннях.