Окупанти в Криму незаконно утримують щонайменше 116 людей за політичними і религійними мотивами

Заступник голови Меджлісу крмиськотатарського народу Нариман Джелялов та адвокат Микола Полозов Фото: Кримська солідарність

У Криму в місцях несвободи в рамках політично та релігійно вмотивованих кримінальних справ перебувають щонайменше 116 осіб. У 2021 році не звільнили жодної людини.

Про це йдеться у дослідженні Кримської правозахисної групи «Огляд ситуації з дотриманням прав людини й норм міжнародного гуманітарного права у Криму за 2021 рік».

«Також 9 людей перебувають під домашнім арештом, та ще 4 особи вірогідно позбавлені волі також через політичні мотиви. В цілому, можна констатувати, що 2021 рік став ще одним роком масштабних та системних порушень прав людини, а кількість політичних в’язнів постійно зростає», – йдеться у повідомленні.

Кримська правозахисна група зафіксувала, що у минулому році було позбавлено волі щонайменше 21 громадянина України:

  • 12 осіб у «справі кримських мусульман»;
  • 2 осіб за звинуваченням у причетності до «Свідків Єгови»;
  • 7 осіб за звинуваченням у підготовці диверсій, зберіганні зброї та шпигунстві на користь України, включаючи журналіста Владислава Єсипенка та 3 осіб по «справі Нарімана Джеляла».

У 2021 році було ухвалено 21 вирок, пов’язаний з позбавленням волі за політично умотивованими справами.

КПГ задокументувала 49 рішень «судів» про взяття під варту чи продовження термінів тримання під вартою, ухвалених у 2021 році в окупованому Криму в межах політично умотивованого переслідування.

Частина в’язнів була незаконно вивезена на територію РФ, де такі рішення ухвалювалися російськими судами.

У 2021 році в судах РФ КПГ зафіксувала 121 рішення про тримання під вартою за політично умотивованими справами.

Таким чином, усього КПГ у 2021 році зафіксувала 170 рішень про тримання під вартою в рамцях таких справ, ухвалених щодо 61 мешканця Криму.

  • Верховна Рада України 26 січня 2022 року ухвалила закон «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей».
  • Родини утримуваних в місцях несвободи на окупованих територіях українців мають право отримувати по 100 тисяч гривень. Кошти розподіляє Міжвідомча комісія, до якої входять урядовці і правозахисники. А оскільки закон про статус політичних бранців Кремля та їх найманців і досі не прийнятий, то керуються члени комісії своїми власними критеріями і суб’єктивним поглядом. Центр журналістських розслідувань розповідав про це у матеріалі «Таємна комісія, або Скрипучий механізм допомоги політв’язням».
  • Ігор Гриб, правозахисник, батько політв’язня Павла Гриба, колишній начальник відділу з питань осіб, позбавлених особистої свободи міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України в ефірі програми «Питання національної безпеки» розповідав про необхідність врегулювання правового статусу політв’язнів.