Верховна Рада ухвалила закон про статус політв’язнів

26 січня Верховна Рада України ухвалила в другому читанні законопроєкт “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей”. Законопроєкт підтримали 288 депутатів. 

Закон визначає основи соціального і правового захисту осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, а також членів їхніх сімей

Закон іншого передбачає створення спеціальної комісії, члени якої мають право подавати запити для отримання, перевірки або уточнення інформації, потрібної для встановлення факту позбавлення свободи внаслідок агресії проти України.

Закон передбачає щорічну державну та одноразову державну грошову допомогу особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, членам сімей таких осіб.

Закріплено на законодавчому рівні медичну та реабілітаційну, у тому числі психологічну, допомогу, санаторно-курортне лікування особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення.

  • Визначено гарантії відшкодування витрат на професійну правову допомогу, що надавалася таким особам для захисту їх прав і законних інтересів;
  • Закон передбачає, що особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення мають першочергове право на забезпечення жилими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання;
  • Закон передбачає реалізацію та гарантування трудових прав, прав на пенсійне забезпечення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування, прав на освіту, для осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення;
  • Закон визначає відновлювальні (постізоляційні, реінтеграційні) заходи, заходи з адаптації, підтримки (супроводу) осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення;
  • Закон передбачає спрощений порядок видачі документів, що посвідчують особу, та відстрочення платежів за зобов’язаннями осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Як повідомлялось, 16 грудня 2021 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №6104 «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей». Законопроект покликаний захистити військовослужбовців, які потрапили в полон, цивільних заручників, політичних ув’язнених. Документ передбачає створення Комісії щодо встановлення факту позбавлення особистої волі внаслідок агресії проти України, яка буде постійно діючим органом при центральному органі виконавчої влади, а також визначає її повноваження.

Законопроєкт передбачає створення реєстру політв’язнів. Він потрібен для ефективної роботи комісії та реалізації прав утримуваних осіб, а також та членів їхніх сімей, на соціальний і правовий захист, адміністрування їхніх потреб.

Водночас законопроєкт передбачає низку соціальних гарантій для таких осіб. Зокрема, політв’язням або членам родин сімей під час перебування такої особи в місцях несвободи надається щорічна державна грошова допомога. Після звільнення надається одноразова грошова допомога.

Нагадаємо:

  • Родини утримуваних в місцях несвободи на окупованих територіях українців мають право отримувати по 100 тисяч гривень. Кошти розподіляє Міжвідомча комісія, до якої входять урядовці і правозахисники. А оскільки закон про статус політичних бранців Кремля та їх найманців і досі не прийнятий, то керуються члени комісії своїми власними критеріями і суб’єктивним поглядом. Центр журналістських розслідувань розповідав про це у матеріалі «Таємна комісія, або Скрипучий механізм допомоги політв’язням».
  • Правозахисники домагаються прийняття закону про статус політв’язнів з 2017 року.
  • Ігор Гриб, правозахисник, батько політв’язня Павла Гриба, колишній начальник відділу з питань осіб, позбавлених особистої свободи міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України в ефірі програми «Питання національної безпеки» розповідав про необхідність врегулювання правового статусу політв’язнів.