Як змусити керівництво РФ відповісти за воєнні злочини

Притягнути вище керівництво Росії та Білорусі до відповідальності за воєнні злочини окупантів в Україні можна через спеціальний судовий орган – міждержавний трибунал. Україна вже ініціювала його створення. 

Про це повідомляє Коаліція з документування військових злочинів Ukraine.5am («Україна. 5 ранку») у Facebook.

Юрисдикцією Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України дадуть держави-підписники декларації про його створення. Наразі пропонується, щоб трибунал проходив у Харкові.

Ще однією можливістю в Коаліції назвали Міжнародний кримінальний суд, який розглядає злочин геноциду, злочини проти людяності та військові злочини. У МКС входять 123 країни-учасниці. Відповідні країни повинні видати підсудних Суду, якщо вони знаходяться на їхній території. При цьому МКС має право видати ордер на арешт найвищого керівництва, включаючи главу держави.

Етап затримання та передачі обвинувачених до Міжнародного кримінального суду може тривати роками. Проте, якщо підозрювані переховуватимуться на території РФ чи Білорусі, то їх фактична участь у судовому процесі та арешт можливі лише за зміни політичної ситуації всередині цих держав.

Як повідомлялось, 1 березня 2022 року прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування воєнних злочинів Росії під час повномасштабної війни проти України. Прокурор уточнив, що вже бачить ознаки воєнних злочинів та злочинів проти людяності.

2 березня до Канцелярії прокурора МКС звернулися 39 країн-учасниць Римського статуту, що дозволило прокурору негайно взятися за розслідування.

Група слідчих Міжнародного кримінального суду в Гаазі виїхала до України для розслідування за колективним міжнародним позовом проти Росії щодо її воєнних злочинів.

16 березня прокурор МКС Карім Хан прибув в Україну, щоб розпочати роботу зі збору доказів та фактів воєнних злочинів російських окупантів. У розмові з президентом Володимиром Зеленським він сказав, що очікує ефективної співпраці з Україною.

Президент Ради ООН з прав людини Федеріко Вільєгас оголосив про створення комісії для розслідування воєнних злочинів та інших зловживань, скоєних під час вторгнення Росії в Україну.

***

О 4 годині ранку 24 лютого 2022 року  президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився.

Російські окупанти вчиняють сотні воєнних злочинів та злочинів проти людяності на території України. Це убивство цивільного населення, обстріли житлових кварталів та об’єктів невійськової інфраструктури, віроломство, мародерство, які є порушеннями Міжнародного гуманітарного права і Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: 

YouTube: https://bit.ly/3vdHSJm

Facebook: https://www.facebook.com/investigator.org.ua/

Telegram: https://t.me/investigatorua

Twitter: https://twitter.com/InvestigatorUa