Погрози, поліграф, підписи на пустих аркушах – ФСБ в Криму фальсифікує “справу” проти журналістки Данілович

Співробітники Федеральної служби безпеки рф в тимчасово окупованому Криму погрожували громадянській журналістці Ірині Данилович та змусили підписати пусті аркуші паперу. 

Про це виданню ZMINA розповів кримський адвокат Айдер Азаматов.

За його словами, журналістку утримували у будівлі ФСБ протягом восьми днів. Там силовики проводили тестування на поліграфі та погрожували вивезти до лісу, якщо вона щось приховуватиме.

Адвокат повідомив, що увесь цей час її годували один раз на день. Під кінець цього перебування у ФСБ їй запропонували підписати порожні бланки в обмін на визволення. Після того, як вона це зробила, їй повідомили, що в сумочці знайшли двісті грамів вибухівки і відвезли її до “суду” для обрання запобіжного заходу.

Нагадаємо, громадянську журналістку та правозахисницю Ірину Данілович було викрадено в Криму 29 квітня дорогою з Коктебеля у Феодосію, коли вона їхала з роботи додому. Перед цим в її будинку працівники незаконного “загону мобільного спеціального призначення” (ОМОН) в балаклавах провели обшук. Вилучили ноутбук, її телефон, телефони родичів, кілька книжок та документів.

Данілович співпрацює з багатьма незалежними ЗМІ, зокрема з медіапроєктом “INжир” та ініціативою “Кримський процес”, яка висвітлює судові процеси в політично мотивованих справах на півострові.

У правозахисній організації Front Line Defenders вказали на тиск, що чинився на журналістку через її діяльність. Так, у грудні 2021-го в телеграм-каналі “Лис і ворона” з’явилася серія дискредитаційних публікацій, де Данілович таврували як “іноземну агентку”.

Розкрити місце перебування Данілович від окупаційної влади в Криму також вимагає Комітет із захисту журналістів.

Прокуратура Автономної Республіки Крим розпочала кримінальне провадження за фактом незаконних обшуків і затримання Данілович (ч. 2 ст. 146 та ч. 2 ст. 162 КК України).

За даними “Крим SOS“, за роки окупації Криму на півострові сталося 44 насильницькі зникнення. Окрім Ірини Данілович, досі нічого не відомо про долю та місце перебування ще 15 людей.