Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію. Що це означає?

Фото: ZMINA.info

Верховна Рада ратифікувала Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству (Стамбульську конвенцію). Законопроєкт підтримали 259 депутатів. Проти виступили лише 8. 

Стамбульська конвенція – це міжнародна угода Ради Європи, перший міжнародний законодавчий акт, що передбачає захист прав жінок. Вона покликана захистити жінок від усіх форм насильства та дискримінації, боротися за рівність між жінками й чоловіками, розробляти політику та заходи для захисту всіх жертв насильства й надання їм допомоги. Конвенція підписана 45 країнами та Євросоюзом. Україна приєдналася до неї у 2011 році, але конвенція досі не була ратифікована Радою.

Стамбульська конвенція передбачає кримінальну відповідальність за насильство над жінками. Це стосується сексуального, психологічного й фізичного насильства, а також переслідувань, каліцтва жіночих геніталій і примусових дій щодо шлюбу, аборту та стерилізації.

14 травня 2020 року петиція про ратифікацію Стамбульської конвенції на сайті президента України набрала понад 25 тисяч голосів. Після чого Володимир Зеленський пообіцяв винести на розгляд Верховної Ради законопроєкт щодо ратифікації Конвенції. Водночас свої пропозиції мало надати Міністерство закордонних справ, опрацювати документ – Міністерство соціальної політики.
Важливим аргументом “за” ратифікацію є євроінтеграція України. Адже Стамбульська конвенція – частина домовленостей з ЄС щодо надання Україні статусу кандидата.

Нагадаємо:

  • 8 березня 2021 року у центрі Києва пройшов Марш жінок – акція під гаслом «У пандемії – жіноче обличчя», покликана привернути увагу до проблем рівності прав жінок і чоловіків та домашнього насильства. Учасниці та учасники акції вимагали ратифікувати Стамбульську конвенцію – документ, головною метою якого є попередження насильства проти жінок та захист постраждалих. Вони також виступили за збереження соціальних гарантій для тих, хто втратив роботу та безпечні умови праці для жінок, які зайняті у сферах із високим ризиком зараження COVID-19.