Кримська громадянська журналістка Ірина Данилович, яку окупанти 3 місяці утримують у СІЗО, заявила про тиск з боку ФСБ

В тимчасово окупованому Криму громадянська журналістка та медсестра Ірина Данилович, яку окупанти звінувачують у нібито “зберіганні вибухових речовин”, заявляє про тиск з боку співробітників ФСБ. 

Про це повідомляє Кримська правозахисна група у розпорядженні якої є текст звернення Данилович.

«Хочу заявити про те, що агресивні та протиправні дії з боку співробітників ФСБ Сімферополя щодо мене не припиняються досі. Так, 5 липня 2022 р. під час етапування до «Київського суду» конвоєм ФСБ мені було завдано тілесних ушкоджень. А 21 липня 2022 року при етапуванні мене та ще п’ятьох людей із СІЗО Сімферополя, конвоїр ФСБ (за п’ятьох свідків) з особливою формою агресії висловився про те, що оперативні співробітники ФСБ підкинули мені мало вибухівки і відкрито заявив, що якби він був серед них – підкинув би більше, і не забув би підкинути ще кілограм наркотиків», – йдеться у зверненні Ірини Данилович.

Активістка утримується у спільній камері слідчого ізолятора. У приміщенні разом із нею утримується близько 13 осіб. 5 липня “Київський районний суд Сімферополя” залишив її під вартою до 6 вересня.

Нагадаємо, Ірина Данилович зникла 29 квітня. Цього ж дня було проведено обшук у її будинку у селі Владиславівка під Феодосією, її саму затримали за місцем роботи. За словами матері, під час обшуку було вилучено телефон та ноутбук. Копію ухвали силовики не залишили. Її адвокату повідомляли, що у Сімферопольському СІЗО Данилович немає. Лише на тринадцятий день після викрадення у Слідчому ізоляторі Сімферополя адвокату підтвердили, що активістка Ірина Данилович перебуває там. Вісім днів Ірину Данилович утримували у будівлі ФСБ, у підвалі, проводили тестування на поліграфі, одягали їй мішок на голову та погрожували вивезти до лісу, якщо вона щось приховуватиме. Весь цей час її годували щодня, у туалет виводили двічі на день. До кінця цього перебування у ФСБ Данилович запропонували підписати якісь порожні бланки в обмін на визволення. Після того, як вона це зробила, їй повідомили, що в сумочці знайшли двісті грамів вибухівки і відвезли її до суду для обрання запобіжного заходу.

Ірина Данилович розповідала, яким чином відбувалося її затримання: «Я вважаю, що це затримання було схоже на викрадення, а не затримання. Мені не було надано жодних документів, що дозволяють це. Після того, як мене привезли до будівлі ФСБ Сімферополя, я повністю пройшла особистий огляд, записаний на камеру співробітниками ФСБ. При цьому у мене не було виявлено жодних вибухових речовин і в моєму чохлі лежали вічка, і це все було зафіксовано на камеру. Співробітники ФСБ віддали мені сумку з моїми речами, але за три дні вони її знову забрали. Висунули мені ці звинувачення тільки в ніч з 6 на 7 число, до цього жодних вибухових речовин у мене не було. Вибухові речовини виникли тільки після того, як вони забрали у мене сумку, я досі їх навіть не бачила, мені ніхто не показав, нічого не показав. Усі ці 8 днів я перебувала у підвалі ФСБ під незмінним психологічним тиском. Тому я вважаю, що це звинувачення вигадане та сфальсифіковане», — заявляла активістка.

Щодо Ірини Данилович порушено кримінальну справу за статтею 222.1 частина 1 КК РФ (Незаконне придбання, передача, збут, зберігання, перевезення чи носіння вибухових речовин). За словами адвоката, формально запобіжному меру їй обрали лише сьомого травня із залученням адвоката за призначенням.