Російський суддя у справі “Хізб ут-Тахрір” не дав обвинуваченим кримчанам виступити з останнім словом

Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону 11 січня оголосить вирок у кримінальній справі щодо кримських політв’язнів Сервета Газієва, Джеміля Гафарова, Ерфана Османова, Аліма Карімова та Сейрана Муртази. Колегія суддів не дала підсудним підготуватися до останнього слова та після дебатів анонсувала завершення судового розгляду.

Про це повідомляє “Кримська солідарність”.

Під час засідання 60-річний Джеміль Гафаров з інвалідністю другої групи заявив клопотання від імені усіх підсудних – їм фізично потрібно було 2-3 дні для написання промови останнього слова.

Політв’язень Сейран Муртаза наголосив, що вони не відмовляються від виступу, але не були готові виступити цього дня, а підсудний Алім Карімов зазначив, що серед фігурантів є людина з інвалідністю, двоє людей похилого віку. Їм потрібен час для відпочинку і намазу — обов’язкової п’ятиразової молитви.

“Протягом двох років у нас відбувається розгляд у Південному окружному військовому суді — по суті. Із самого початку, тобто з моменту затримання, моя позиція та позиція хлопців була незмінною. Провину не визнавали і не визнаємо, а кримінальну справу стосовно себе вважаємо сфабрикованою”, — заявив Алім Карімов під час дебатів.

При цьому раніше суд заявляв, що готовий вести слухання до 22 години, оскільки це не суперечить Кримінально-процесуальному кодексу РФ. За підсумками розгляд тривав з 11 ранку до 18 години вечора, а конвой забрав підсудних із СІЗО до суду ще раніше. У зв’язку з цим обвинувачені просили час для перерви та підготовки.

Головуючий суддя Валерій Опанасенко відмовив у задоволенні прохання підсудних. За його словами, часу на підготовку останнього слова їм “було надано достатньо”.

Виступити у дебатах намагався Сервет Газієв, але суд перервав його через кримськотатарську мову. Опанасенко нагадав йому, що раніше йому вже пояснювали необхідність говорити виключно російською. Суд при цьому розмову розмову рідною мовою як відмову від участі в дебатах.

Усі політв’язні вимагали застосувати до них IV Женевську конвенцію.

Нагадаємо, 27 березня 2019 року російські силовики обшукали в Криму будинки кримськотатарських активістів, зокрема активістів громадського об’єднання “Кримська солідарність”. Загалом затримано 24 активісти за звинуваченням в участі в забороненій у Росії та окупованому Криму організації “Хізб ут-Тахрір”. Едем Яячиков зник, його місце перебування невідоме з 27 березня. Пізніше був затриманий ще один підозрюваний Раїм Айвазов.

Кримських татар мусульмани звинувачуються за ч. 1 ст. 205.5 КК РФ (“Організація діяльності терористичної організації”) та за ч. 2 ст. 205.5 КК РФ (“Участь у діяльності терористичної організації”. Всім фігурантам справи було також висунуто звинувачення за ч. 1 ст. 30 та ст. 278 КК РФ (“Приготування до насильницького захоплення влади” за самі дії осудні ним за ст. 205.5 КК РФ.

Згідно з матеріалами справи, обвинувачені не мали зброї, вибухівки, боєприпасів, не планували вчиняти терористичні акти та не закликали інших до здійснення терористичних дій. Але для обвинувачення за цими статтями достатньо лише участі у діяльності організації, яка входить до списку визнаних терористичними на території РФ.

У сторони захисту за час судового процесу набралося безліч претензій до якості попереднього слідства, фактів вербування нових прихильників внаслідок ведення “даваату”, регулярного відвідування “халакатів” обов’язкових для учасників визнаної терористичної та забороненої в Росії “Хізб ут-Тахрір” не було зафіксовано слідчими ФСБ.

Як відомо, Джеміль Гафаров мав третю групу інвалідності ще до свого арешту у 2019 році – у нього хронічна ниркова недостатність четвертого ступеня та пов’язані із цим хвороби серця. За твердженням його адвоката Ріфата Яхіна, перебування у слідчому ізоляторі загрожує його здоров’ю. Наразі медики поставили йому другу групу інвалідності.

Сервет Газієв страждав на підвищений артеріальний тиск. Починаючи з травня 2019 року, практично кожне судове засідання з ним відкладалося через необхідність викликати йому швидку допомогу – з 13 травня по 10 червня 2022 року лікарі приїжджали до суду 5 разів. Найчастіше лікарі кололи йому знеболювальні та виїжджали без рекомендацій госпіталізації. Коли перестали допомагати й анестетики — політв’язню влаштували постільний режим у СІЗО. 28 червня 2022 року у Сервета стався мікроінсульт, у нього паралізувало праву частину особи.