Прокуратура Нідерландів розслідує майже 45 справ про спроби обходу антиросійських санкцій

Прокуратура Нідерландів розслідує 45 кримінальних справ проти приватних осіб і компаній, яких підозрюють в обході антиросійських санкцій.

Про це повідомляє видання RTL Nieuws.

Із 45 кримінальних проваджень, які зараз тривають, 29 стосуються порушень імпортно-експортних санкцій. Інші розслідування стосуються порушення фінансових санкцій.

Наскільки відомо, одне кримінальне розслідування зараз призвело до конкретного судового процесу: Дмитра К. підозрюють у експорті мікрочіпів і, можливо, також дронів до Росії через Казахстан, зокрема. Справа ще не розглянута по суті.

За інформацією нідерландських журналістів, після введення санкцій прямий експорт із країн Євросоюзу до Росії різко впав, але натомість збільшився як експорт до країн, близьких до РФ, так і експорт із цих країн в Росію.

Прикладом є експорт до Киргизстану. Торговельні дані ООН (Comtrade) показують, що з березня по листопад 2022 року вартість експорту з Нідерландів зросла на 142 відсотки порівняно з тим же періодом минулого року. Вартість експорту з Киргизстану до Росії за цей період зросла на 233 відсотки.

Котрий рік Центр журналістських розслідувань констатує вкрай слабку санкційну політику України в умовах збройної агресії РФ: вона не адекватна ситуації і не синхронізована з санкціями, які застосовують західні партнери. Виправити ситуацію мала нова редакція закону про санкції, але її так і не прийняли — проект, розроблений напередодні вторгнення Росії, «заблукав» в урядовому кварталі.

За рік війни Росії проти України РНБО та Верховна Рада не застосували секторальні санкції щодо РФ. Більшість компаній російського ВПК  і досі поза будь-якими обмеженнями. 

Але є і добра новина: до ідентифікації кандидатів на застосування санкцій долучилась Національна агенція із запобігання корупції, яка отримала значне посилення в особі Агії Загребельської, юристки і засновниці Ліги антитрасту, яка тепер очолює напрямок мінімізації корупційних ризиків санкційної політики НАЗК. Про санкційний хаос і як його впорядкувати, говорили в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар.

Повну текстову версію розмови Валентини Самар із Агією Загребельською читайте за посиланням.