В ЄСПЛ на розгляді знаходяться понад 8 тисяч справ проти України – суддя ЄСПЛ

На розгляді ЄСПЛ перебуває понад 8 тисяч справ проти України. У перші місяці після початку широкомасштабного вторгнення кількість заяв впала майже вдвічі, але поступово рівень надходження нових заяв відновився і тепер досяг приблизно 80 відсотків порівняно з тим, що було до 24 лютого 2022 року.

Про це в інтерв’ю «Укрінформ» розповів суддя ЄСПЛ від України Микола Гнатовський.

Загалом, зазначає суддя, скарги громадян України достатньо типові, вони стосуються тих самих системних проблем, які не розв’язуються десятиліттями.

«Це, до речі, впливає на те, як ЄСПЛ працює з українськими справами. Порівняно невелика кількість справ, поданих проти України, розглядається палатами з семи суддів, тому що такий формат наразі застосовується судом лише для справ, у яких поставлено справді складні правові проблеми або які є особливо важливими для національної правової системи. Переважна ж більшість українських справ принципово нових проблем не містять, а тому вирішуються комітетами з трьох суддів, які застосовують усталену практику Суду з добре відомих для нього питань», – розповів Микола Гнатовський.

Він зазначає, що є, наприклад, велика системна проблема умов тримання під вартою та умов у пенітенціарних установах. Багато заяв на цю тему надходило і надходить, їхня кількість збільшується.

«В Україні залишаються проблеми, пов’язані з тривалістю судового провадження, як у цивільних, так і у кримінальних справах. Є проблеми з тривалістю тримання під вартою, із належним обґрунтуванням рішення про взяття та про продовження тримання особи під вартою тощо», – розповідає суддя.

Крім того, за його словами, уже традиційними залишаються скарги, пов’язані з неефективністю розслідування у справах, де йдеться про потенційне порушення або права на життя, або заборони катувань та інших видів неналежного поводження з особою, навіть якщо їхня кількість дещо знизилася останнім часом.

Є справи, пов’язані безпосередньо з війною. Їх з початку широкомасштабного вторгнення не така велика кількість, як можна було прогнозувати, але вони вже становлять суттєву кількість, наголосив Микола Гнатовський.