Суд в РФ відмовився випустити кримського політвʼязня Амета Сулейманова з вʼязниці попри критичний стан здоровʼя

Владімірскій обласний суд (РФ) відмовив у звільненні з вґязниці кримського громадянського журналіста та активіста Амета Сулейманова, засудженого до 12 років ув’язнення, попри наявність у нього двох захворювань, що входять до переліку несумісних з умовами ув’язнення.

Про це повідомляє “Кримська солідарність” з посиланням на правозахисницю Лілю Гемеджи.

«Наш аргумент також полягав у тому, що медичний висновок, який після переведення мого підзахисного до в’язниці №2 у Володимирі незаконно зробила ФСВП, носить суперечливий характер. Дані дослідницької частини, висновки, зроблені вузькими фахівцями, наприклад кардіологом, суперечать загальним висновкам, які зробили лікарі, які підписали цю експертизу», — розповіла Гемеджі.

Вона наголосила, що коди міжнародної класифікації хвороб (МКБ), які написали вузькоспеціалізовані лікарі, повністю збіглися з тими хворобами, з якими ув’язнений не може перебувати у в’язниці.

«Ми відправили інший медичний висновок із зазначенням діагнозів та аналізів Амета Сулейманова до незалежної експертної організації. Вона підтвердила аргументи сторони захисту про те, що Сулейман має захворювання, з якими він підлягає звільненню від покарання. Але суд проігнорував це», — додала юристка.

Ліля Гемеджі також зазначила, що суд відмовив захисту у допиті лікарів, які складали медичний висновок на стадії судового розгляду у першій інстанції, та у допиті судового експерта, який виконав незалежну експертизу.
Захист планує подати касаційну скаргу на рішення суду і оскаржити незаконний медичний висновок ФСВП в адміністративному порядку.

За словами Лілі Гемеджи, з моменту взяття під варту стан Амета «суттєво погіршився», з’явилося нове захворювання – гіпертонічна ангеопатія сітківки ока.

«Це говорить про те, що на тлі постійного високого тиску відбуваються зміни у зорі. Він не може довго читати, писати, у нього постійно сльозяться очі. Почастішали випадки, коли після сну він виявляє в носі запеклу кров і подушку в крові. Йому не проводять адекватного медичного обстеження та не призначають препарати, лише збивають симптоми», — пояснює Гемеджі.

У тому числі через відсутність необхідних кадрів, кардіологів і ревматологів, Амет Сулейманову не проводять біцилінотерапію, яку раніше призначав кардіолог. Це лікування політв’язень має отримувати до кінця життя.
Також він не мав можливості самостійно вимірювати тиск і вносити дані до щоденника самоконтролю, щоб на їх основі приймати потрібні препарати. Амета не виводять на прогулянки, які потрібні йому через артроз нижніх і верхніх кінцівок, що стрімко розвивається.

«При такому підході термін життя Амет істотно скорочується. Наразі він може доходити максимум до п’яти років. Але з огляду на погіршення якості життя термін може закінчитися набагато швидше, ніж написано у висновку. Ми робитимемо все, щоб досягти звільнення Амета. Щоб це не сталося, коли буде пізно», – сказала Ліля Гемеджі.

Нагадаємо:

  • Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець закликав світову спільноту застосувати всі наявні важелі впливу на РФ для допомоги Амету Сулейманову.
  • Амета Сулейманова затримали співробітники поліції затримали його на Керченському мосту (траса Новоросійськ-Керч)2 2 жовтня 2019 року, коли він повертався до Криму із судового процесу у Південному окружному військовому суді у політично мотивованій справі над жителем Криму. За кілька годин чоловіка відпустили.
  • В березні 2020 року в будинку Сулейманова провели обшук, а його самого було знову затримано. “Суд” у Сімферополі ухвалив призначити йому запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Упродовж усього часу судового розгляду Амет Сулейманов перебував під домашнім арештом. Спочатку його вивозили до Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону на слухання, але пізніше дозволили виступати через відеозв’язок із Кримського гарнізонного військового суду. Навіть у таких умовах підсудний важко переносив судові засідання. Іноді їх доводилося переривати, щоб він міг відвідати лікаря.
  • Крім серцевих захворювань, у Амета Сулейманова є інвалідність, однак у 2015 році її було знято через його відмову від операції в Москві — Сулейманов отримував систематичне лікування в лікарні Києва і планував проводити операцію під наглядом свого постійного лікаря.
  • Південний окружний військовий суд, незважаючи на численні заяви захисту стану здоров’я Сулейманова, прийняв рішення відправити його до колонії суворого режиму терміном на 12 років. Його захисниця Ліля Гемеджі вважає смертний вирок: «Засудили його вмирати. Ув’язнення для людини з таким діагнозом — це цинізм».
  • У березні 2024 року Фрунзенський районний суд у Володимирі також, як і в апеляції, відмовив звільнити Амета Сулейманова з в’язниці, незважаючи на те, що його захворювання входять до переліку несумісних з умовами ув’язнення.