Правозахисники повідомляють про 66 жертв насильницьких зникнень у Криму з початку повномасштабного вторгнення РФ

Family archive picture: Reshat Ametov,39 seen with 2 of his children, Alij,5 and Khatidzhe, 2,5.

Правозахисна організація КримSOS повідомила, що з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну зафіксовано щонайменше 66 випадків насильницьких зникнень громадян у Криму. Ці зникнення відбувалися в чотири хвилі, перша з яких розпочалася ще під час окупації півострова російською армією в 2014 році.

Як повідомив аналітик організації Євген Ярошенко, перша хвиля насильницьких зникнень розпочалася у березні-травні 2014 року. Тоді жертвами стали щонайменше 25 проукраїнських активістів. Серед них був Решат Аметов, який організував одиночний пікет у Сімферополі. Через 12 днів його знайшли мертвим зі слідами жорстоких катувань. Також члени так званої “Кримської самооборони” утримували лідерів української громади Криму Андрія Щекуна та Анатолія Ковальського. Доля ще п’яти активістів, зокрема Валерія Ващука, Івана Бондарця та Василя Черниша, залишається невідомою.

Друга хвиля зникнень почалася восени 2014 року. Тоді мішенню стали переважно кримські татари. Наприклад, уже понад 10 років немає інформації про сина та племінника правозахисника Абдурешита Джеппарова.

Третя хвиля припала на серпень 2015 – травень 2016 років. Цей період також торкнувся кримськотатарського населення. Одним із найбільш резонансних випадків стало викрадення активіста Ервіна Ібрагімова, про якого нічого не відомо з травня 2016 року.

Четверта хвиля розпочалася вже після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Викрадення поширилися на тимчасово окуповані території Херсонської та Запорізької областей. Деяких з викрадених пізніше виявили у слідчих ізоляторах у Криму. Серед таких осіб – Ірина Горобцова, Олексій Кисельов, Руслан Абдурахманов та Рустем Османов.

Ці дані свідчать про системні порушення прав людини на окупованих територіях, наголошують у КримSOS.

Нагадаємо:

  • З березня 2014 року, з початку окупації Росією Криму, незаконного переслідування з політичних мотивів на півострові зазнали 362 людини. 226 з них – кримські татари.
  • З березня до травня 2024 року, російські окупанти в Криму викрали щонайменше чотирьох людей.
  • З 2014 року, з початку російської окупації Криму, правозахисники зафіксували 320 політичних в’язнів і переслідуваних у кримінальних справах за політичними мотивами, 217 із них – представники кримськотатарського народу.