Європейський суд з прав людини отримав доповнення у справі першої жертви окупації Криму Решата Аметова

Family archive picture: Reshat Ametov,39 seen with 2 of his children, Alij,5 and Khatidzhe, 2,5.

Невдовзі Україна та Росія мають прозвітувати про свою діяльність у розслідуванні викрадення та вбивства Решата Аметова. Юристи Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) направили до ЄСПЛ інформацію щодо стану розслідування на материковій частині України, вказавши, зокрема, на невідповідність розслідування, проведеного окупаційною владою.

Про це йдеться у повідомленні на сайті УГСПЛ.

У 2015 році Центр стратегічних справ УГСПЛ направив до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) скаргу проти України та Росії, як держави-окупанта, нарікаючи, зокрема, на відсутність ефективного розслідування по справі з боку обох держав.

У грудні 2019 року УГСПЛ отримала лист від ЄСПЛ з проханням надати додаткову інформацію по справі. Саме тоді правозахисники вже знаходилися на завершальному етапі підготовки доповнень, тому у січні відправили до ЄСПЛ повну інформацію щодо стану розслідування на материковій Україні та на півострові, вказавши, зокрема, на невідповідність розслідування, проведеного окупаційною владою.

Юристка Центру стратегічних справ УГСПЛ Анастасія Мартиновська зазначає, що однією з особливостей роботи над справою було те, що довелося фактично аналізувати три розслідування: проведене українськими органами в період з 15 березня 2014 року до 21 березня 2014 року, а також розслідування українських та російських органів слідства в період окупації.

Зараз юристи УГСПЛ очікують на етап комунікації, на якому вже уряди країн-відповідачів мають прозвітувати про свою діяльність у розслідуванні злочину та довести її ефективність.

«Аналіз матеріалів справи продемонстрував, що перший етап розслідування був ефективним та логічним. Однак не можна оцінити схвально продовження розслідування окупаційною владою. Вони не використовували вже здобутих українським слідством даних та не продовжили розслідування по тому плану, що вже був складений. Справа неодноразово закривалась та затягувалася. Тож було втрачено дуже багато часу і можливостей для слідства», – прокоментувала розслідування юристка ЦСС УГСПЛ Анастасія Мартиновська.

Доповнення, яке нині отримав ЄСПЛ, демонструє як втрачені, так і перспективні можливості для розслідування з боку окупаційної влади.

Паралельно в УГСПЛ працювали на національному рівні на материковій частині України, спонукаючи українські слідчі органи розслідувати ту частину справи, яку вони можуть робити без доступу до півострову. 10 вересня 2019 року Прокуратура АР Крим повідомила про розкриття викрадення і вбивства Решата Аметова.

Нагадаємо:

  • 3 березня 2014 року під час одиночного пікету проти окупації Криму біля будівлі Ради міністрів Криму так званою «самообороною Криму» був викрадений Решат Аметов. Його тіло із слідами тортур знайшли 15 березня в полі біля села Земляничне Білогірського району. Вбивці досі не знайдені. На початку березня 2015 року правоохоронці окупованого Криму заявили родичам Аметова, що розслідування припинено.
  • У сюжеті Центру журналістських розслідувань, що вийшов в проекті «Слідство.інфо», з дозволу родичів вперше були оприлюднені фото і відео слідів катувань на тілі Решата Аметова, що підтверджують тяжкість і навмисність злочину.
  • 10 вересня 2019 року прокуратура АРК повідомила про розкриття викрадення Решата Аметова. Слідство назвало імена підозрюваних у викраденні активіста на площі Леніна в Сімферополі – це громадяни України Олександр Руденко і Олександр Баглюк та російський військовий пенсіонер Євген Скрипник, який далі воював на Донбасі під позивним «Прапор».
  • Інтерпол відмовився оголошувати в розшук трьох підозрюваних у викраденні 3 березня 2014 року кримськотатарського активіста Решата Аметова, тіло якого зі слідами жорстоких тортур було виявлено через два тижні у Білогірському районі Криму.