МЗС: Резолюція ООН про доступ до води допоможе притягненути РФ до відповідальності за злочини в Криму і на Донбасі

Україна стала співавтором ухваленої 25 вересня резолюції Ради з прав людини ООН на тему: «Права людини на безпечну воду та санітарію», яка відзначає важливість доступу до чистої питної води для реалізації прав кожної людини. Цей документ стане ще одним засобом для притягнення Росії до відповідальності за злочини, скоєні нею на окупованих територіях Криму та Донбасу.

Про це йдеться у коментарі міністерства закордонних справ України, – пише Центр журналістських розслідувань.

«Ця резолюція, як і інші міжнародно-правові інструменти у сфері міжнародного гуманітарного права і права у галузі прав людини, стане ще одним важливим засобом притягнення до відповідальності Росії через порушення соціально-економічних прав людей на окупованих територіях України, у тому числі права на доступ до безпечної води та базову санітарію», – заявили у МЗС.

В міністерстві зазначили що в умовах російської агресії та окупації частини української території тема доступу до води набула особливої важливості для України.

«Варварське ставлення до окупованих територій і природних ресурсів України вже призвело до справжньої екологічної катастрофи на Донбасі. Затоплення шахт і неналежне управління іншими незаконно привласненими промисловими та інфраструктурними об’єктами спричиняє забруднення ґрунтових вод, зокрема й радіоактивними відходами. Це загрожує водним ресурсам не лише окупованої частини Донбасу, а й прилеглій підконтрольній території України. Ця загроза швидко поширюється на сусідні регіони», – наголосили у МЗС.

Крім того, особливе занепокоєння у цій ситуації викликає неможливість оцінки завданої шкоди ані українськими, ані міжнародними експертами через блокування російськими окупаційними адміністраціями доступу до окупованих територій для проведення експертизи, у т.ч. міжнародної.

«Надмірна експлуатація незаконно захоплених промислових підприємств, природних ресурсів в окупованому Криму ставить під загрозу доступ до питної води для населення півострова. Крім того, російська окупаційна влада потребує дедалі більше води для здійснення прискореного розвитоку військових об’єктів та підприємств військово-промислового комплексу, нарощування військового контингенту. Ситуація ускладнюється активним переселенням Росією своїх громадян в окупований Крим з метою заміни демографічного складу населення півострова. Такі дії держави-окупанта є воєнним злочином і вимагають відповідного реагування з боку міжнародної спільноти», – вказали в українському зовнішньополітичному відомстві.

В МЗС нагадали, що РФ як держава-окупант зобов’язана забезпечувати соціально-економічні права і потреби населення на територіях, які перебувають під її контролем, у тому числі щодо базової санітарії та безпечної води. «За порушення таких зобов’язань, як і інших норм міжнародного гуманітарного права і права у галузі прав людини, РФ несе повну відповідальність. Ухвалення згаданої резолюції стане черговим кроком до настання такої відповідальності, над чим ми наполегливо працюємо», – йдеться у коментарі.

Нагадаємо:

  • З 24 серпня в Сімферополі, в Сімферопольському і Бахчисарайському районах окупованого Криму обмежили подачу води через посуху. Окупаційна влада заявила про встановлення біля соціальних об’єктів і в житлових мікрорайонах міста понад 230 накопичувальних баків для води. Обмеження вводились в три етапи. 7 вересня введений третій, самий жорсткий етап обмежень подачі води. Водопостачання здійснюється по годинах – вранці і ввечері.
  • 3 вересня гендиректор підприємства «Вода Криму» Володимир Баженов заявив, що через тривалу посуху і малу кількості опадів, які повинні наповнювати водосховища, в окупованому Сімферополі навіть з урахуванням переходу на графік подачі води її запасів залишилося на два місяці. Тому було прийнято рішення відключити і подачу гарячої води.
  • В Білогірському районі Криму російські військові перекрили річку Біюк-Карасу земляною греблею нижче Білогірського водосховища і з ставка, що утворився, почали качати воду на потреби Сімферополя. Нижче за течією річка, яка забезпечувала водопостачання населених пунктів на сході півострова, залишилася без води.
  • З 23 вересня обмеження подачі води введене в Алушті, Партеніті і Малому Маяку.