У Нідерландах викрили російського агента, який намагався шпигувати у Міжнародному кримінальному суді

Розвідувальна служба Нідерландів виявила російського військового агента, який, використовуючи фальшиву особу, намагався проникнути в Міжнародний кримінальний суд, що розслідує звинувачення РФ у воєнних злочинах в Україні.

Про це повідомило  Reuters з посиланням на розвідку.

За інформацією розвідки, у квітні агент намагався під вигаданим ім’ям Віктор Мюллер Феррейра в’їхати до Нідерландів із паспортом Бразилії для проходження стажування в МКС, який зараз займається, серед іншого, розслідуваннями воєнних злочинів Росії в Україні.

Повідомляється, що справжнє ім’я агента – Сергій Черкасов, і що детальна “легенда” для його “введення” створювалася протягом кількох років і включала “складні сімейні стосунки”, коло спілкування в Бразилії, включно з “улюбленими” ресторанами та клубами.

“Це була довгострокова, багаторічна операція ГРУ, яка потребувала багато часу, енергії та грошей”, – сказав голова розвідслужби Ерік Акербум.

У заяві Служби загальної розвідки та безпеки Нідерландів (AIVD) сказано, що Черкасова-Феррейра після прильоту було затримано в аеропорту, він був оголошений небажаним іноземцем і відправлений назад до Бразилії, де йому загрожує судовий розгляд.

Акербум заявив, що рівень підготовки операції “ясно показує, що росіяни намагаються отримати незаконний доступ до інформації з МКС”.

Представниця МКС Соня Робла сказала, що суд вдячний владі Нідерландів за виявлення загрози.

У меморандумі розвідки, який був оприлюднений як виняток з метою попередження інших міжнародних інституцій про загрозу можливих аналогічних операцій проти них, зазначено, що за останні роки спецслужби Нідерландів вислали понад 20 росіян за звинуваченнями у шпигунстві, зокрема чотирьох у 2018 році за злом ресурсів Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), двох у 2020 році за промислове шпигунство в секторі високих технологій та 17 ймовірних оперативників, акредитованих як дипломатів, які були вислані з країни після початку вторгнення Росії до України.

Міжнародний кримінальний суд розпочав розслідування в Україні за кілька днів після початку повномасштабного вторгення росії 24 лютого. Він розглядає звинувачення у військових злочинах, злочинах проти людства та геноциді.