Суддя ВАКС Біцюк ймовірно передавав дружині матеріали корупційних справ, вона допомагала йому писати рішення – Слідство.Інфо

Суддя Вищого антикорупційного суду України Андрій Біцюк міг передавати матеріали коурпційних справ своїй дружині-адвокатці, а вона допомагала йому писати рішення щодо високопосадовців, підозрюваних у корупції. Журналісти дослідили чернетку повної версії судового рішення. 

Про це йдеться у розслідуванні “Слідство.Інфо”.

У перші дні повномасштабного вторгнення до Вищого антикорупційного суду звернувся експрокурор Одеської області Олег Жученко з проханням перерахувати заставні кошти на потреби ЗСУ. Засідання проводив слідчий суддя Біцюк. Він задовольнив клопотання Жученка, чим послабив запобіжний захід експрокурора.

Як зазначається, Біцюк був не до кінця впевнений у своєму рішенні, тому вирішив надіслати документи у справі Жученка своїй дружині. У чернетці повної версії ухвали, що створена з облікового запису Біцюка 2 березня 2022-го, — досить незрозуміле формулювання судді, чому експрокурору дозволяють перерахувати заставу на потреби армії та натомість отримати більше свободи, перебуваючи під слідством.

Видання “Слідство.Інфо” отримало ще один документ — з назвою “СправаЖуч”. У метаданих справи автором знову є Біцюк, а правки вносилися дружиною Анною Надточиєвою: “Сторона захисту обґрунтовує клопотання про зміну запобіжного заходу введенням воєнного стану та наданням можливості підозрюваному Жученку О.Д. взяти участь у захисті територіальної цілісності та незалежності України”.

Водночас під час кількахвилинного засідання ВАКСу на початку повномасштабної війни про таке право підозрюваного не йшлося. “Слідство.Інфо” перевірило, чи справді експрокурор Одеської області хотів до лав ЗСУ.

У розмові з журналістами Олег Жученко розповів, що після початку повномасштабного вторгнення звернувся до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з питанням про можливість передачі 2,6 млн гривень застави на потреби ЗСУ.

“Але на той час, коли я звертався, мені відповіли, що такої можливості, згідно з законом, немає. Я впевнений, що для гарних справ завжди знайдеться законне рішення. А якщо ви говорите саме про клопотання, то воно подавалося з єдиною ціллю — допомога нашій державі”, — стверджує експрокурор Одеської області.

Тобто підозрюваний хотів допомогти армії лише грошима, а не йти служити. Він надіслав журналістам текст клопотання, яке у лютому 2022-го подавав до ВАКСу — там не було жодного слова про те, що Жученко зі зброєю у руках збирається захищати державу.

А от у офіційному рішенні, яке є публічним, саме цей намір переконує суддю послабити запобіжний захід підозрюваному у корупції. Виходить, що дружина судді просто вигадала це, коли редагувала документ, будучи абсолютно сторонньою людиною у цій справі, зазначають розслідувачі.

Серед отриманих документів “Слідство.Інфо” виявило ще один лист з проєктом рішення у справі Жученка. Цього разу авторкою документу з правками Андрія Біцюка є Наталія Мовчан.

“Жінка з таким самим іменем працює у ВАКСі слідчою суддею. Судове рішення саме у цій версії було опубліковано у судовому реєстрі. Суддя Мовчан відмовилася спілкуватися з журналістами та кинула слухавку”, – пояснюють в розслідуванні.

За даними журналістів, у справі іншого підозрюваного у корупційних діях Олега Бриндака слідчий суддя Андрій Біцюк надіслав дружині копії платіжних доручень, заяви людей, які внесли заставу, клопотання про зміну запобіжного заходу та інше.

“Якщо вдасться довести, що він робив всі ці дії, використав чужі думки в судовому рішенні і видав їх за свої, то має збиратися Вища рада правосуддя. Тут можуть бути ознаки істотного дисциплінарного проступку — це підстава для звільнення з посади. Я допускаю, що йому можуть дати догану і відправити повчитися в Національну школу суддів”, — коментує Вадим Валько, юрист Центру протидії корупції.