Переслідування кримських мусульман: судові засідання останнього тижня

Фото: Кримська солідарність

У свіжому подкасті Бюро судової інформації розповідаємо про останні справи тижня:

  • Нещодавно так званий «Залізничний районний суд» Сімферополя почав розглядати позов Казима Аметова, який він подав у зв’язку з умовами утримання, що принижують людську гідність в ізоляторі тимчасового тримання в Бахчисараї і в СІЗО №1 Сімферополя.

Нагадаю, 23 листопада 2017 року в Сімферополі російські силовики затримали кримських татар – Кязіма Аметова, Асана Чапуха, Руслана Трубача і Бекіра Дегерменджі, яких звинуватили в нібито «вимаганні в особливо великому розмірі» у громадянина Туреччини. У момент затримання активістів з ними була ветеранка кримськотатарського національного руху 83-річна Веджіє Кашка, який стало погано. Жінку забрала з місця подій «швидка», однак вона померла по дорозі в лікарню. За словами адвоката Миколи Полозова експертиза встановила пізніше, що смерть Веджіє Кашка була безпосередньо пов’язана з діями силовиків.

У 2019 році Руслана Трубача, Бекіра Дегерменджі і Казима Аметова засудили до 3 років умовно, з випробувальним терміном у 3 роки. Асану Чапуху суд призначив покарання у вигляді 3,5 років умовно, з випробувальним терміном 3 роки.

Кязім Аметов. Фото: Кримська солідарність
  • У Судакському райсуді продовжується розгляд справи активіста Айдера Аблякімова. Його, нагадаю, звинувачують у тому, що він не доніс окупантам про нібито терориста.На цьому засіданні захист заявив чотири клопотання, розповідає адвокатка Сафіє Шабанова. Адвокатка підкреслює, що доводи обвинувачення сфальсифіковані. Наступне засідання відбудеться 8 грудня
Айдер Аблякімов. Фото: Кримська солідарність

Нагадаю, 31 серпня російські силовики провели обшуки в будинках кримських татар в Судаку, Советському і Нижньогірському районах. Були затримані Енвер Топчи, Айдер Аблякімова, Рідван Умеров та Айдер Кадиров. Проти активістів порушено кримінальну справу за статтею «про неінформування» – російською недоносительство. Ніби у 2015 році в соціальній мережі «затримані листувалися з людиною, яка, як повідомляють у ФСБ, брала участь в діяльності організації «ІГІЛ».

  • “Советський райсуд” розглядає по суті таку ж справу Енвера Топчи “про неінформування”. Засідання по ньому зовсім перенесли, розповідає адвокат Еміль Курбедінов. За словами Еміля Курбедінова, весь цей час у будівлі суду оперативну зйомку всіх, хто прийшов на засідання, проводив так званий центр з протидії екстремізму. Адвокат упевнений, що силовики будуть чинити тиск на активістів.
Енвер Топчи. Фото: Кримська солідарність
  • А у так званому “Київському районному суді” Сімферополя на три місяці продовжили арешт кримчанину Емілю Зиядинову, якого звинувачують в участі в організації Хізб-ут тахрір. Про це «Кримськії солідарності» повідомив адвокат Іслям Веліляєв.

Як повідомлялось, обшуки пройшли рано вранці 7 липня в будинках сімох кримських татар: Еміля Зиядинова в селищі Октябрське Красногвардійського району, Исмета Ібрагімова в селищі Курци Сімферопольського району, Аліма Суфьянова в селі Залізничне Бахчисарайського району, у Сейрана Хайретдінова в селі Білокамянка Бахчисарайського району, Олександра Сизикова в селі Севастянівка Бахчисарайського району, у Вадима Бектемірова в селі Кам’янка Сімферопольського району і у Ділявера Меметова в Алушті.

  • Між тим, адвокат Еміль Курбедінов повідомляє, що на чергове засідання суду в Севастополі у справі кримчанина Руслана Бекирова, якого звинувачують в неправдивих свідченнях поу севастопольській «справі Хізб ут-Тахрір», не з’явилися свідки обвинувачення. Нагадаємо, що так зване слідство окупантів каже, що в березні 2019 року під час допиту Бекіров «дав свідчення про те, що в січні 2015 року чув, як «Сейтосманов повідомляв, що є хізбом». Проте вже у суді, під час розгляду справи Сейтосманова по суті, Руслан Бекіров, заявив колегії суддів, що давав свідчення проти Сейтосманова під тиском з боку співробітників ФСБ.
  • Чотирьох свідків обвинувачення допитали у справі Меджита Аблямітова, якого звинувачують за нібито участь в кримськотатарському батальйоні імені Номана Челебіджихана. За словами адвоката Айдера Азаматова, двоє свідків були співробітниками ФСБ. На наступному засіданні планують допитати ще чотирьох свідків звинувачення. Нагадаю, 19 серпня цього року співробітники ФСБ затримали жителя Меджита Аблямітова, пред’явивши звинувачення за нібито участь у кримськотатарському добровільному батальйоні. Наступного дня так званий «Київський районний суд» Сімферополя обрав йому запобіжний захід у вигляді утримання під вартою.
  • Між тим, в Криму розглядали чергову “справу імамів”. Так званий «Мировий суд» у Судаку, який відкрили на окупованому півострові після анексії, визнав винним імама Аблякіма Гялієв у веденні місіонерської діяльності із порушенням законодавства.  Йому призначили штраф в розмірі 5 тисяч рублів. Про це «Кримської солідарності» розповіли громадські захисники Сейран Камілов і Сейтосман Каралієв. Нагадаю, до цього по аналогічній справі вже штрафували сімферопольського імама Расіма Дервішева, жителя Советського району Длявера Халілова, алуштинського імама Юсуфа Аширова. Експерт «Кримської правозахисної групи» Олександр Сєдов говорить, що Росія постійно ігнорує вимоги припинити практику переслідування і дискримінації релігійних організацій в окупованому Криму