Ексголова Апеляційного суду Криму Чорнобук, який переконував суддів переходити на російське законодавство, стверджує, що не вчиняв держзради

Валерій Чорнобук і адвокат Костянтин Грицишен, Печерський райсуд, 11.10.2021 Фото: Костянтин Реуцький

У Печерському районному суді Києва 11 жовтня відбулося судове засідання у кримінальному провадженні за обвинуваченням у держзраді ексголови Апеляційного суду Криму Валерія Чорнобука. Захист колишнього судді заперечує, що Чорнобук сприяв закріпленню російської влади на півострові.

Про це повідомляє Бюро судової інформації з посиланням на аудіозапис, зроблений журналістом Костянтином Реуцьким під час судового засідання.

Захист обвинуваченого Чорнобука долучив до матеріалів справи скріншот з сайту так званого «Государственного совета Республики Крым», на якому Чорнобук є у списку персон нон-грата на окупованому півострові. На думку сторони захисту, це свідчить про нібито нелояльність обвинуваченого до окупаційної влади.

«22 квітня 2014 року незаконно створеною «Верховною Радою Республіки Крим» було розміщено перелік осіб нон-грата. Туди увійшли всі, депутати, високопосадовці, які виступали проти незаконної анексії Криму. Під номером 317 там знаходиться Чорнобук Валерій Іванович», — сказав адвокат Костянтин Грицишен. «Це підтверджує, що він не причетний до всіх злочинів, які йому інкримінують».

Однак колишньому судді стороною обвинувачення інкримінуються діяння, які відбувалися у березні 2014 року: сприяння переходу кримських суддів на законодавство Росії, що зафіксовано у відеоматеріалах Центру журналістських розслідувань.

Суддя Віта Бортницька спитала у Валерія Чорнобука, чи дійсно він говорив, що буде сприяти переходу кримських судів на судочинство по законодавству Росії. Відеоінтерв’ю з цими словами у березні 2014 року в інтерв’ю журналісту ЦЖР Сергію Мокрушину.

«Так, я говорив на цих відеозаписах. Але говорив при певних обставинах, при певному монтуванні цих відеозаписів. У мене є десяток експертиз [нерозбірливо — ред.] про те, як це відбувалося, при яких обставинах і це монтувалося», — сказав Чорнобук.

Що саме він має на увазі під «певними обставинами», обвинувачений не повідомив. Але під час засідання Вищої ради правосуддя 19 вересня 2019 року, на якому Чорнобука було звільнено з посади судді, він вже говорив, що дав інтерв’ю журналістам нібито під тиском, хвилюючись за свою безпеку. Чорнобук нібито сказав журналісту під час інтерв’ю, що планує незабаром поїхати на материкову частину України, проте деякі висловлювання були вирізані під час монтажу.

Крім цього на відео було зафіксовано, як Чорнобук читає кримським суддям лекцію про норми Конституції РФ. У мережі також опубліковано відео, на якому Чорнобук присутній на представленні «прокурора Криму» Наталії Поклонської.

Захист Чорнобука також заявив про фальсифікацію кримінального провадження через те, що спочатку у томах справи було вказане прізвище одного оператора, який знімав описані вище події, а потім з’явилося інше.

«Відбувається фальсифікація документів стосовно мого підзахисного Чорнобука. У всіх матеріалах провадження вказаний [нерозбірливо — ред.] як телеоператор. У подальшому чудом з’явився у нас Хоменко», — сказав адвокат Костянтин Грицишен.

Прокурор заперечив звинувачення у фальсифікації та зазначив, що дійсно дані оператора були встановлені наприкінці досудового розслідування, після спільного допиту свідків у провадженні.

Крім цього, захист Чорнобука заявляв про те, що свідок у справі — журналіст Сергій Мокрушин має російський паспорт, і начебто через це виникають сумніви у правдивості його свідчень.

Журналіст ніколи не заперечував наявність у нього паспорту РФ. Отримання такого паспорту було зумовлено необхідністю у час, коли він мешкав на окупованій території.

«Я не тільки розповім вам про свій паспорт російського зразку. Я ще й покажу його в сімферопольському музеї окупації Криму після того, як ця окупація закінчиться», — говорив Мокрушин в одному з ефірів Крим.Реалії.

Нагадаємо:

 • На початку квітня 2014 року Валерій Чорнобук повернувся до Дніпропетровська, а в липні указом президента Петра Порошенка переводом із Криму був призначений суддею Апеляційного суду Дніпропетровської області.
 • 7 вересня 2016 року Вища рада юстиції внесла подання до ВР України про звільнення В. Чорнобука з посади судді Апеляційного суду Дніпропетровської області у зв’язку з порушенням присяги судді.
 • 29 вересня 2016 року Верховна Рада України звільнила Чорнобука із посади судді. Але голосування було проведене з порушенням регламенту, тож згодом Верховний суд постанову парламенту скасував.
 • 11 липня 2018 року прокуратура АРК повідомила Чорнобуку про підозру в держзраді за ч.1 ст.111 КК України. Співробітники прокуратури і СБУ провели обшуки в Дніпрі за місцем його проживання і за місцем його останньої роботи в приміщенні Дніпровського міської ради. В серпні прокуратура АРК оголосила в розшук Чорнобука.
 • 3 листопада 2018 року Чорнобук був затриманий в Києві співробітниками спецпідрозділу СБУ. 5 листопада Голосіївський райсуд Києва заарештував його на два місяці.
 • 28 листопада 2018 року ВСУ скасував постанову Верховної Ради про звільнення Чорнобука з посади судді Апеляційного суду Дніпропетровської області в зв’язку з порушенням регламенту парламенту при розгляді цього питання.
 • 10 червня 2019 року Київський апеляційний суд скасував ухвалу Голосіївського райсуду Києва про продовження строку тримання під вартою Чорнобука.
 • 19 вересня 2019 року Вища рада правосуддя повторно звільнила Валерія Чорнобука з посади судді.
 • 17 жовтня 2019 року прокуратура АР Крим скерувала до суду обвинувальний акт щодо Чорнобука за обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України (державна зрада).
 • 22 вересня 2020 року Печерський райсуд Києва призначив на 28 жовтня підготовче засідання у справі Чорнобука.
 • 1 жовтня 2020 року Верховний суд відмовився визнавати протиправним звільнення з посади судді Валерія Чорнобука.