Суди Чехії зобов’язані враховувати війну в Україні при розгляді екстрадиції росіян – Конституційний суд

Чеські суди мають враховувати наслідки війни Росії проти України для підсудного при ухваленні рішення про його екстрадицію у Росію. 

Таке рішення ухвалив Конституційний суд, повідомляє “Європейська правда” з посиланням на Czech Radio.

Конституційний суд розглядав скаргу людини, якій загрожує судове переслідування за шахрайство на батьківщині в Росії.

Суд постановив, що Верховний суд у Празі допустив помилку, коли незабаром після російського вторгнення в Україну ухвалив рішення про допустимість екстрадиції цієї людини. Суд мав провести ретельніше розслідування, перевірити, чи можна довіряти дипломатичним гарантіям, наданим Росією, і чи справді вони захищають екстрадовану особу від жорстокого поводження.

Верховний суд не врахував належним чином ситуацію, що виникла після початку військового вторгнення Росії в Україну, порушив фундаментальне право громадянина Росії на судовий захист, тому Конституційний суд анулював його рішення.

Проте, йдеться у висновку КС, цю постанову не можна тлумачити в тому сенсі, що військове вторгнення РФ виключає можливість екстрадиції осіб до Російської Федерації. Чехія і Росія, як і раніше, є договірними сторонами Європейської конвенції про екстрадицію, проте завжди необхідно враховувати війну, що триває, та її наслідки як надзвичайно серйозну обставину.

Згідно з конституційною скаргою чоловіка, російська влада порушує основні права власного населення, зокрема в реакції на несхвалення частиною населення війни в Україні. За його словами, це загальновідомі факти, які необхідно враховувати в суді.

В інших випадках у 2022 році чеські суди вирішували, що екстрадиція в Росію є неприпустимою саме через порушення там міжнародно гарантованих прав населення, неповагу до свободи зібрань і свободи слова, а також через російську агресію в Україні.

Нагадаємо:

  • У липні 2019 року слідчі Головного управління Нацполіціі в АРК і Севастополі спільно з прокуратурою АРК повідомили про підозру в участі в незаконному збройному формуванні 46-річному громадянину РФ Олександру Франчетті. Матеріали стосовно підозрюваного громадянина РФ були направлені для його оголошення в державний/міжнародний розшук.
  • 12 вересня 2021 року стало відомо про затримання Франчетті поліцією Чехії в аеропорту Праги. Його було затримано на підставі ордера на арешт, виданого Україною.
  • МЗС України розпочала роботу над екстрадицією Франчетті для передачі його правосуддю в Україні.
  • 18 лютого Міський суд Праги 18 лютого дозволив екстрадицію Франчетті. Втім у червні Верховний суд Праги змінив попереднє рішення про екстрадицію в Україну через війну.