КСУ визнав неконституційним припис закону про винагороду прокурорів

Конституційний суд України

Другий сенат Конституційного Суду України постановив, що зміни, які стосуються винагороди прокурорів, внесені у 2019 році до українського законодавства, фактично розділяють посадовців на дві категорії. Подібні зміни є дискримінаційними, тому їх визнали такими, що не відповідають Конституції України. 

Відповідне рішення ухвалив Конституційний суд України у справі щодо конституційності положень закону №113-IX від 19 вересня 2019 року “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури”, повідомляє пресслужба КСУ.

Суд зазначив, що Верховна Рада запровадила неоднакове регулювання оплати праці прокурорів, фактично розділивши їх на дві категорії. Одній категорії прокурорів, яка пройшла переатестацію, винагорода регулювалася і виплачувалася відповідно до закону. Іншій, яка не пройшла переатестацію, винагорода визначалася і виплачувалася відповідно до постанови Кабміну.

Такий поділ, який не залежав від якості або обсягу виконаної роботи, не можна було вважати об’єктивно виправданим, а тому він був дискримінаційним.

Суд вказав, що врегулювання законом, а не підзаконним актом, питання винагороди прокурорів становить гарантію забезпечення їхньої незалежності, унеможливлює втручання органів виконавчої влади в діяльність прокуратури. Інакше принцип поділу влади не буде дотримано.

“З наведеного в рішенні Суду обґрунтування випливає, що оскаржуваний припис закону № 113-IX не відповідає Конституції України”, – ідеться в повідомленні Суду за підсумками пленарного засідання, що відбулося 13 вересня.

Суд констатував, що нове місце прокуратури в системі органів державної влади та стандарти незалежності прокурорів, яких Україна має дотримуватися як член Ради Європи, вимагають від держави забезпечити захист гарантій незалежності прокурорів рівносильно, як це зроблено для суддів.