З російської окупації на підконтрольну Україні територію владось повернути ще десятьох дітей

Організація Save Ukraine повернула з тимчасово окупованої території ще десятьох дітей. 

Про це повідомив засновник організації Микола Кулеба.

Він розповів кілька історій. Усі імена змінені з питань безпеки.

Аліна, залишилася вдома з татом після того, як її маму Марину депортували росіяни. Дитина змушена була відвідувати російську школу, слухати й співати там гімн Росії, носити шкільну форму. За будь-яку відмову виконувати все це дітям погрожували занижувати оцінки. Малювати й писати листи російським солдатам Аліна відмовилася, сказавши вчительці, що не вміє малювати й не знає російської мови.

Олексій, тато якого помер в окупації від хвороби серця, також згадує лише російські підручники, якими дуже швидко замінили усі українські книжки у школі. Якось його однокласники знайшли табличку з українським прапором і повісили в класі, але вчителька побачила і швидко десь її викинула. Відмовитися від написання листа російським військовим також не було можливості.

13-річний Орест і 11-річна Меланія опинилися окремо від батьків після того, як ЗСУ звільнили Правобережжя. Батьки відвезли дітей на Лівобережжя до бабусі й дідуся, щоб ті були далі від зони бойових дій. Через це діти майже 1,5 року не бачилися з батьками. За цей час через постійний стрес у Меланії погіршився слух, як і в її мами Оксани.

А Лана народилася вже в окупації. Її мама Таміла повномасштабне вторгнення зустріла вагітною. Жінці дуже важко доводилося виживати в окупації у перші місяці, коли був дефіцит продуктів і ліків. Вона сподівалася, що народжуватиме у вільній Україні, але ні – у пологовий їхали через кільканадцять російських блокпостів. Ледь домовилися з військовими пропустити їх у пологовий. Дівчинка народжувалася під вибухи.

Кулеба також заявив, що від початку повномасштабного вторгнення організація Save Ukraine врятувала та вивезла з тимчасово окупованих регіонів 261 дитину.

“Щоразу, коли звертаються до нас за допомогою, ми розуміємо усі ризики та всю небезпеку для дітей. Там, під владою окупанта, наші діти позбавлені будь-яких прав і звичайного щасливого дитинства. Тому часу на зволікання немає. Ми одразу починаємо діяти”, – додав він.

Нагадаємо:

  • В Україні розслідують факти депортації РФ понад 19 тисяч українських дітей. Тисячі цивільних незаконно утримують у РФ та на окупованих територіях.
  • Станом на кінець 2023 року Україна змогла повернути тільки 387 дітей, що складає 2% від загальної кількості депортованих.