Рідні бранців Кремля закликають українську владу прискорити ухвалення законопроекту про соцстатус політв’язнів

Сім’ї кримських політв’язнів, які незаконно утримуються окупаційною владою РФ, закликали якнайшвидше ухвалити законопроект про соціальний статус політв’язнів. Він був прийнятий у першому читанні Верховною Радою 16 грудня.

Про це 29 грудня рідні бранців Кремля говорили з міністеркою з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Іриною Верещук, повідомляє прес-служба міністерства.

За словами Ірини Верещук, «це питання є одним із найпріоритетніших у роботі Мінреінтеграції».

«Коли я побачила очі рідних політв’язнів, то відчула в них велику стійкість та незламність. Ці люди просто хочуть, щоб влада та українці не забували про полонених та їхні родини. Цей зв’язок від серця до серця – головне, що підтримує наших людей на їхньому шляху додому», – сказала Ірина Верещук.

Як повідомлялось, 16 грудня 2021 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №6104 «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей». Законопроект покликаний захистити військовослужбовців, які потрапили в полон, цивільних заручників, політичних ув’язнених. Документ передбачає створення Комісії щодо встановлення факту позбавлення особистої волі внаслідок агресії проти України, яка буде постійно діючим органом при центральному органі виконавчої влади, а також визначає її повноваження.

Законопроєкт передбачає створення реєстру політв’язнів. Він потрібен для ефективної роботи комісії та реалізації прав утримуваних осіб, а також та членів їхніх сімей, на соціальний і правовий захист, адміністрування їхніх потреб.

Водночас законопроєкт передбачає низку соціальних гарантій для таких осіб. Зокрема, політв’язням або членам родин сімей під час перебування такої особи в місцях несвободи надається щорічна державна грошова допомога. Після звільнення надається одноразова грошова допомога.

Нагадаємо:

  • Родини утримуваних в місцях несвободи на окупованих територіях українців мають право отримувати по 100 тисяч гривень. Кошти розподіляє Міжвідомча комісія, до якої входять урядовці і правозахисники. А оскільки закон про статус політичних бранців Кремля та їх найманців і досі не прийнятий, то керуються члени комісії своїми власними критеріями і суб’єктивним поглядом. Центр журналістських розслідувань розповідав про це у матеріалі «Таємна комісія, або Скрипучий механізм допомоги політв’язням».
  • Правозахисники домагаються прийняття закону про статус політв’язнів з 2017 року.
  • Ігор Гриб, правозахисник, батько політв’язня Павла Гриба, колишній начальник відділу з питань осіб, позбавлених особистої свободи міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України в ефірі програми «Питання національної безпеки» розповідав про необхідність врегулювання правового статусу політв’язнів.