Суд у Фінляндії заарештував лідера угруповання «Русич», неонациста Яна Петровського за підозрою в участі у війькових злочинах в Україні

Суд у Гельсінкі заарештував Яна Петровського (Воїслава Тордена), бойовика неонацистської диверсійно-штурмової розвідувальної групи “Русич”. Фінляндія підозрює росіянина у військових злочинах, скоєних на сході України у 2014–2015 роках.

Про це повідомляє Helsingin Sanomat.

За даними прокуратури, Торден вчиняв протиправні дії щодо українських військовослужбовців, які були поранені чи здалися в полон. Передбачається, що дії росіянина відповідають воєнним злочинам.Офіційне звинувачення буде висунуто не пізніше 31 травня 2024 року.

Раніше заступник начальника Головного слідчого управління Нацполіції України Сергій Пантелеєв повідомив, що Україна сприятиме розлсідуванню справи, яку щодо Яна Петровського відкрили у Фінляндії.

8 грудня Верховний суд відмовив в екстрадиції Петровського в Україну для суду через погані умови утримання у в’язницях країни та постановив звільнити його з-під варти.

Ян Петровський — один з лідерів та командирів диверсійно-штурмової розвідувальної групи (ДШРГ) «Русич» яка підтримує зв’язки з приватною військовою компанією «Вагнер», ДШРГ «Русич» бере участь у бойових діях разом із російськими військовими в агресивній війні проти України. Російський найманець також є позаштатним співробітником головного управління генерального штабу збройних сил російської федерації. Позивний «Великий Словян», «Словян».

Воював проти України на Донбасі у 2014-2015 роках. З 2007 року Петровський жив у Норвегії. У 2017 році його позбавили посвідки на проживання в цій країні та депортували.

У липні 2023 року Яна Петровського затримали у Фінляндії за «порушення міграційного законодавства» Шенгенської зони та подання неправдивих даних (ймовірно, це могло бути пов’язане з тим, що він представився як «Воїслав Торден»).

Нагадаємо:

  • 12 вересня 2021 року стало відомо про затримання поліцією Чехії в аеропорту Праги громадянина РФ Олександра Франчетті за запитом прокуратури АРК та Севастополя.
  • В лютому 2022 року Міський суд Праги погодив екстрадицію  Олександра Франчетті з Чехії до України. Однак після початку повномасштабного вторгнення Росії переглянув це рішення та відмовив в екстрадиції.
  • У жовтні 2023 року Міський суд Праги частково виправдав Олександра Франчетті та звільнив з-під варти. Попри те, що прокуратура подала на рішення апеляційну скаргу, Франчетті вдалося виїхати з країни. В березні 2023 року Франчетті з’явився в Криму та дав інтерв’ю севастопольскому виданню ForPost.